• Większość najemców opuściła teren przyszłej inwestycji
  • Opór jednego utrudnia dalsze działania
  • Pierwsze koncerty w nowym centrum mają się odbyć na początku 2024 r.

Oporny najemca z propozycją nowej lokalizacji

Tempo przygotowań, czyli m.in. wyburzeń pustostanów na obszarze przyszłego centrum i uporządkowanie terenu w zakresie istniejącej infrastruktury będzie miało wpływ na przebieg samej inwestycji. Dotychczasowi najemcy otrzymali informację o konieczności opuszczenia terenu do 30 września 2020 r. w związku z budową KCM i większość z nich już się wyprowadziła. Pozostał jedynie właściciel Osady 2000. Budynki na jej terenie nie mają wartości historycznej i nie są wpisane do rejestru zabytków. Ze względu na jego opór, urzędnicy wystąpili do sądu z roszczeniem o wydanie nieruchomości.


Miasto zaproponowało właścicielowi nową lokalizację, mimo, że nie ma on żadnego tytułu prawnego do zajmowania działki przy ul. Piastowskiej i nie płaci za bezumowne korzystanie z tego terenu, można wręcz uznać, że teren jest użytkowany w złej wierze.

Miejsce dla znanych festiwali i orkiestr

W planowanym centrum znajdzie się nowoczesna sala koncertowa z widownią na 1000 miejsc, sceną dla 120 muzyków i balkonem dla chóru liczącego 80 osób, aula na 300 gości, wielofunkcyjne sale prób, garderoby, biura miejskich orkiestr, a także przestrzeń kreatywna z miejscem na edukację muzyczną. Znajdą się tu siedziby – Capelli Cracoviensis i Sinfonietty Cracovii. Przewidziano też miejsce dla innych podmiotów twórczych, organizacji pozarządowych i artystów.

Miejsce stanie się przestrzenią dla takich festiwali, jak Opera Rara, Muzyka w Starym Krakowie czy Sacrum Profanum. Ma być miejscem działalności artystycznej i programowej najważniejszych krakowskich zespołów muzycznych oraz centrum edukacji muzycznej i artystycznej.

Powrót do koncepcji z XX wieku

Idea stworzenie muzycznego kompleksu w Cichym Kąciku sięga lat 90. XX w. Jej źródłem była koncepcja prof. Stanisława Gałońskiego, ówczesnego dyrektora Capelli Cracoviensis. Powołano wtedy Fundację Dla Realizacji Siedziby Capellae Cracoviensis założoną przez dyrygentów Stanisława Gałońskiego, Stanisława Krawczyńskiego i Józefa Radwana oraz śpiewaka działająceg w Stanach Zjednoczonych Kazimierza Gańskiego.

Fundacji użyczono działkę w Cichym Kąciku, ta jednak nie zdołała zgromadzić środków wystarczających do finalizacji przedsięwzięcia.

Powrót do tej koncepcji nastąpił po rezygnacji z planów realizacji wspólnej inwestycji z Województwem Małopolskim na Grzegórzkach wynikającej z przeszkód prawnych związanych z przeprowadzonym konkursem urbanistyczno-architektonicznym.

KCM ma zostać wybudowane do końca 2023 r, a pierwsze koncerty zaplanowano na początek 2024 r.

Przeczytaj także: Zamek w Pieskowej Skale idzie do remontu