W 2016 r. za pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz funduszy norweskich odnowiono elewację i wymieniono dachy. Teraz czas na remont dziedzińca, konserwację kaplicy św. Michała Archanioła oraz bezcennych dzieł sztuki oraz pomieszczeń na parterze skrzydła południowego, gdzie w lipcu 2023 r. zostanie otwarta wystawa Kultura Staropolska. Podczas prac zamek będzie otwarty dla zwiedzających.
Zamek w Pieskowej Skale. Fot. Artur/Adobe Stock
- Nową wystawę będzie można zwiedzać także wirtualnie
- Nierówna nawierzchnia z dzikiego wapienia zostanie dostosowana do potrzeb niepełnosprawnych
- Pomiary powietrza pozwolą lepiej chronić zamek i eksponaty
Niezbędny remont i konserwacja dzieł sztuki
Prace na zamku w Pieskowej Skale pochłoną 18 mln zł. Tyle na remont przeznaczył Zamek Królewski na Wawelu w ramach Programu KULTURA Mechanizmu Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014–2021. Działania są niezbędne, m.in. ze względu na potrzeby osób niepełnosprawnych. Na obu dziedzińcach i sieni nawierzchnie z dzikiego wapienia o nierównej strukturze utrudniają poruszanie się. Konieczne są też prace konserwacyjne. Obejmą konserwację kaplicy św. Michała Archanioła wraz z pierwotną XVII-wieczną polichromią, obecnie zakrytą późniejszymi nawarstwieniami, a także muzealia wpisane do inwentarza zamku na Wawelu: dwie barokowe szafy oraz datowany na początek XVII wieku ołtarz znajdujący się w kaplicy. Zostanie poprawiony ich stan techniczny oraz przywrócony wygląd XVII-wiecznej dekoracji.
Nowa wystawa w 2023 r.
Dzięki programowi KULTURA Mechanizmu Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014–2021 stworzymy nową wystawę stałą i otworzymy szerzej drzwi Pieskowej Skały. Będziemy w stanie pokazać jedne z najważniejszych dzieł kultury staropolskiej: galerię kodeńską Sapiehów oraz wspaniałe, XVII-wieczne cynowe sarkofagi Sieniawskich pochodzące z Brzeżan. Można je określić jako swego rodzaju „pomniki” kultury Rzeczypospolitej okresu nowożytnego. Nasi widzowie będą też mogli zwiedzać odrestaurowaną kaplicę zamkową – zapowiada dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ i dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. Nowa ekspozycja, Kultura Staropolska, będzie także dostępna wirtualnie. Prezentacja zbiorów ma być atrakcyjna i nowoczesna.
Pomiary jakości powietrza
Inne prace, to specjalistyczny pomiar warunków klimatycznych panujących na ekspozycji w Pieskowej Skale, który pozwoli na stworzenie lepszej ochrony eksponatów i samego obiektu. Te działania zostaną przeprowadzone dzięki współpracy z norweskim Norskinstitutt for Luftforskning.
Zamek Pieskowa Skała położony w odległości 30 km na północny zachód od Krakowa, w sercu Ojcowskiego Parku Narodowego, od wieków góruje nad malowniczą Doliną Prądnika. Wpisany w jurajski krajobraz ze słynną Maczugą Herkulesa jest dziś jedyną dobrze zachowaną warownią na Szlaku Orlich Gniazd i należy do najważniejszych nowożytnych rezydencji na terenie Małopolski i całego kraju. Dziś jako Muzeum stanowi oddział Zamku Królewskiego na Wawelu.
Przeczytaj także: W Kopenhadze wybudują sztuczną wyspę
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.