Systemy sterowania maszynami stają się coraz bardziej popularne i mają wiele zastosowań. Te innowacyjne rozwiązania mają wiele zalet – zwiększają precyzję prac, eliminują kosztowne błędy, skracają czas wykonywania zadań i mają kluczowy wpływ na jakość prac. Dzięki zwiększonej efektywności generują również wymierne oszczędności. Aby systemy te funkcjonowały we właściwy sposób, muszą mieć odpowiednią jakość - dlatego firma Profi Partner poleca rozwiązania opracowane przez doskonale znaną profesjonalistom szwajcarską markę Leica.
Fot. Profi Partner
Z czego składa się system sterowania maszynami?
Systemy sterowania maszynami Leica Geosystems 1D składają się z trzech podstawowych elementów:
- czujnika laserowego LMR 360R, który jest montowany na łyżce lub ramieniu koparki albo na maszcie przymocowanym do lemiesza
- sygnalizatora LED
- laserowego niwelatora cyfrowego Leica (model Leica Rugby CLH400 lub Leica Rugby CLA700), który jest punktem odniesienia dla czujnika. Wykorzystywane w tym systemie niwelatory laserowe Leica Rugby wyposażone są w funkcję automatycznego wpasowania w spadek i mają duży ekran LCD o wysokim kontraście, który ułatwia pracę i monitorowanie jej przebiegu. Ich atutem jest również odporność na zmienne temperatury. Akcesoria uzupełniające, czyli detektor lasera, statyw i łata, zwiększają precyzję i są gwarancją bardzo dokładnych pomiarów.
Dodatkowo w kabinie maszyny może być zamontowany diodowy wyświetlacz kabinowy, który pełni funkcję przekaźnika sygnału z czujnika laserowego Leica LMR. Wyświetlacz ten jest montowany w sytuacji, gdy widoczność czujnika jest ograniczona. Tego rodzaju problemy zdarzają się w przypadku pracy równiarką – z powodu dużej szerokości lemiesza operator nie ma możliwości kontrolować jednocześnie jego lewej i prawej strony.
Niwelacja terenu przy pomocy systemów sterowania maszynami Leica 1D
W przypadku niwelacji terenu każdy czujnik laserowy odpowiada za jeden spadek. Jeżeli prace wykonywane są na dwóch spadkach, potrzebne są dwa czujniki - jeden z nich odpowiada za spadek na osi X, natomiast drugi za spadek na osi Y. Następnie w niwelatorze cyfrowym należy wpisać zadany spadek w % na osiach X oraz Y i dostosować czujniki do niwelatora laserowego. Wyznaczy on płaszczyznę odniesienia dla czujników lasera i będzie gotowy do pracy nad niwelacją terenu.
Kopanie pod wymiar przy pomocy systemów sterowania Leica Geosystems 1D
Zadanie trzeba rozpocząć od wykonania wykopu, który pozwala określić punkt docelowy na zadanej głębokości kopania. W momencie osiągnięcia tzw. zera wykopu montujemy czujnik lasera na wysięgniku koparki, który jednocześnie znajduje się w płaszczyźnie niwelatora laserowego. Urządzenie to musi być wcześniej ustawione na statywie, a jego wiązka laserowa stanowi wówczas płaszczyznę rozpoznawaną przez czujnik. Dzięki temu informuje on operatora, czy jest za płytko, czy też za głęboko w stosunku do punktu zero.
podjęciem decyzji o zakupie wybranego systemu sterowania maszynami warto skonsultować się z doświadczonymi doradcami, którzy dobiorą rozwiązanie do specyfiki planowanych prac i możliwości budżetowych klienta. Zachęcamy do skorzystania z fachowej wiedzy ekspertów Profi Partner, którzy krok po kroku wyjaśnią poszczególne zastosowania systemów sterowania Leica Geosystems 1D i przekażą garść praktycznych wskazówek dotyczących ich wykorzystania. Zapraszamy do odwiedzenia naszego warszawskiego salonu firmowego przy ul. Posag 7 Panien 6.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.