Od 16 sierpnia 2021 r. podróżni mogą korzystać z odnowionego dworca kolejowego w Skarżysku-Kamiennej. Część budynku odrestaurowano, unowocześniono przestrzeń obsługi pasażerów. Postawiono też parking na 120 pojazdów.
Fot. PKP
- Przebudowa dworca w Skarżysku-Kamiennej kosztowała około 32 mln zł
- Przywrócono historyczny wygląd elewacji, kolumnady i balustrad
- Gromadzona deszczówka po przefiltrowaniu służy do spłukiwania toalet
Przywracanie dawnej estetyki
W połowie 2019 r. rozpoczęła się przebudowa budynku pochodzącego z 1885 r. W ramach prac przy elewacji oczyszczono kamienny cokół i okładzinę z piaskowca sięgającą do wysokości pierwszego piętra (przeprowadzono też jego konserwację). Przywrócono historyczny wygląd kolumnady przed głównym wejściem i balustrad na wysokości pierwszego piętra. Na elewacji wyższych kondygnacji położono tynki wzorowane na historycznych i pomalowano je na kolor jasnougrowy. Gzymsy i boniowania na narożnych pilastrach także wykonano na wzór oryginalnych z XIX w. Do dawnych czasów nawiązuje ciemnobrązowa stolarka okienna i drzwiowa. Zamontowano też iluminację, podświetlane napisy Dworzec Kolejowy i Skarżysko-Kamienna oraz zegar tuż nad wejściem głównym do budynku od strony miasta.
Nowoczesne wnętrze
Wnętrze zmieniono całkowicie. Hol połączony z poczekalnią zajmuje ponad 350 m2 parteru. Do wykończenia wykorzystano neutralne kolory, okładziny ścienne wykonano z wapienia, witryny lokali komercyjnych przeszklono, a na posadzkach położono szare granitowe płyty. Zamontowano nowoczesne oświetlenie i ergonomiczne ławki. Zgodnie ze współczesnymi standardami ustawiono nowoczesne elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także dotykowe tablice tyflograficzne z planem dworca dla osób niewidomych i niedowidzących. W pobliżu holu są kasy biletowe, toalety, cicha poczekalnia i lokale przeznaczone na działalność komercyjną. Zamontowano trzy windy, jedna w zachodnim skrzydle po przebudowie peronów umożliwi wejście z tunelu bezpośrednio do holu dworca. Są też automatyczne drzwi i inne udogodnienie dla niepełnosprawnych (ścieżki prowadzące, pochylnia w pobliżu wejścia głównego od strony miasta, oznaczenia w alfabecie Braille’a, a także plany dotykowe dworca oraz obniżone okienka kasowe (dla osób na wózkach). Wyższe kondygnacje przeznaczono na biura spółek kolejowych i Izbę Tradycji Kolejowej.
Bezpieczeństwo i energooszczędność
Bezpieczeństwo zapewniają systemy monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowe. Energooszczędne jest oświetlenie i stolarka okienna oraz drzwiowa. Zamontowano system odzysku wody deszczowej z podziemnym zbiornikiem, która po przefiltrowaniu jest wykorzystywana do spłukiwania toalet. Zużycie energii elektrycznej, cieplnej oraz wody kontroluje BMS (ang. Building Management System).
Duży parking, zieleń i budki dla ptaków
Łączna powierzchnia użytkowa budynku przekracza 4 tys. m2, a roboty pochłonęły prawie 32 mln zł. Skarżysko-Kamienna to ważny węzeł komunikacyjny, drogowy i kolejowy. Przy dworcu rozmieszczono też budki lęgowe dla ptaków. Po wyburzeniu magazynów oraz rozebraniu nieużywanych torów kolejowych przy ul. Towarowej wybudowano parking ze 120 miejscami postojowymi wyposażony w stację ładowania samochodów elektrycznych. W pobliżu jest też wiata rowerowa, po jego północnej stronie ścieżka rowerowa, a od południowej chodnik. Posadzono dziewięć drzew, 2864 krzewów i wytyczono trawniki o łącznej powierzchni prawie 6 tys. m2, stanowiące przestrzeń bioaktywną.
Przebudowę zrealizowano w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia oraz z budżetu państwa. Łączny koszt przebudowy dworca kolejowego w Skarżysku-Kamiennej to nieco ponad 32 mln złotych brutto. Wykonawcą prac budowlanych była firma SKB, a dokumentację projektową opracowała pracownia architektoniczna Pas Projekt.
Przeczytaj także: Kraków: rozpoczęto przygotowania do budowy Centrum Muzyki
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.