Na zjawisko zwracają uwagę dwie jednostki: Polski Związek Pracodawców Budownictwa (PZPB) oraz Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa (OIGD). We wspólnym oświadczeniu wskazują one, że wspomniana pozorna waloryzacja obwarowana jest szeregiem warunków, które uniemożliwiają w praktyce waloryzowanie wynagrodzenia w sytuacji zmian o charakterze istotnym, lecz nie nadzwyczajnym. Tymczasem, jak zwrócono uwagę, egzekwowanie przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych (Pzp), do stosowania której jednostki samorządu terytorialnego oraz podmioty zależne są zobligowane, jest niepełne, a pozycje stron umowy są nierówne.

Zastosowanie w zapisach wysokich wskaźników uruchamiających mechanizm waloryzacji powoduje, że pomimo zauważalnego wzrostu kosztów wytworzenia aktywa zamawianego przez zamawiającego, wykonawca nie będzie miał prawa do dokonania waloryzacji wynagrodzenia – podano.

PZPB i OIGD apelują, by nie utrwalać nieefektywnych praktyk, które mogą zniweczyć założenia nowego aktu prawnego (ustawa Pzp weszła w życie na początku br. – red.). Jednocześnie obie organizacje zamierzają systematycznie zbierać i analizować informacje o praktykach w zakresie waloryzacji, które rażąco odbiegają od dobrych praktyk i realnej oceny wzrostu kosztów wytworzenia.

Przeczytaj także: Rynek budowlany w trakcie i po pandemii COVID-19 [wywiad]