Modernistyczny z elewacją z czerwonych płytek klinkierowych i wnętrzami w szarościach i bieli. Po zakończonej przebudowie, pasażerowie mogą już korzystać z dworca kolejowego w Tczewie.
Fot. PKP
Budynek pochodzi z 1949 r., zaprojektował go architekt Zygmunt Polatyński. Podczas trwającej od sierpnia 2019 r. modernizacji dokonano renowacji elewacji, którą po ociepleniu pokryto ciemnoczerwonymi płytkami klinkierowymi z szaro-brązowymi i czarnymi przypaleniami. Zastosowano jasną stolarkę okienną i drzwiową, a całość podkreślono iluminacją.
Wewnątrz, w strefie obsługi podróżnych, znajduje się hol kasowy z naświetlami w górnej części, w neutralnych kolorach (połączenie szarości i bieli). Minimalistyczne oprawy oświetleniowe umieszczono w kasetonowym stropie. W holu znajdują się metalowe ławki w kolorze grafitowym, gabloty z rozkładem jazdy, a także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowy system informacji głosowej. W jego sąsiedztwie postawiono kasy biletowe, toalety oraz cztery lokale przeznaczone dla najemców. Z holu można bezpośrednio przejść do zabudowanej kładki prowadzącej na perony oraz do dzielnicy Zatorze. Ruchome schody przenoszą pasażerów na poziom – 1 z niewielką poczekalnią i pasażem handlowym. Tam też znajdują się komenda Straży Ochrony Kolei i pomieszczenia biurowe spółek kolejowych.
Automatyczne drzwi, windy, ścieżki prowadzące w posadzce, dotykowe plany dworca, oznaczenia w alfabecie Braille’a oraz obniżone okienka kasowe to ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami. Systemy monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych mają podnieść bezpieczeństwo budynku i przebywających w nim ludzi. Zamontowano też energooszczędne oświetlenie i stolarkę, panele fotowoltaiczne i ocieplono budynek. System zarządzania budynkiem steruje pracą instalacji i urządzeń optymalizując zużycie energii elektrycznej, cieplnej oraz wody.
W otoczeniu dworca ułożono nawierzchnię nawiązującą do istniejącej na placu przed budynkiem, uporządkowano też tereny zielone. Stojaki rowerowe i stacja ich napraw znajdują się przy południowej elewacji.
Przebudowa tczewskiego dworca kosztował niemal 17,9 mln zł brutto. Projekt przygotowało Przedsiębiorstwo Organizacji Inwestycji Allplan, a prace budowlane przeprowadziła spółka Poleko Budownictwo.
Modernizacja została wykonana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Przeczytaj także: Otwarto zmodernizowany dworzec kolejowy w Skarżysku-Kamiennej
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.