Dworzec kolejowy w Sochaczewie (woj. mazowieckie) wybudowano na początku XX w. Zaplanowano jego przebudowę. Mają zostać zachowane historyczne detale, a wnętrze zaplanowano nowocześnie i funkcjonalnie.
Dworzec w Sochaczewie. Fot. PKP
Sochaczewski dworzec został wzniesiony w latach 1901–1903. Niewielki, neorenesansowy budynek zostanie dostosowany do współczesnych standardów obsługi podróżnych, jednak z zachowaniem jego walorów architektoniczne. Renowację przejdzie ceglana elewacja zabytku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Zostanie wyczyszczona, a ubytki powstałe w czasie eksploatacji będą naprawione. Drzwi i okna zostaną odtworzone na wzór historyczny, a jednocześnie zapewnią izolację cieplną. Istniejące poszycie dachowe zostanie zastąpione rąbkiem stojącym z blachy tytanowo-cynkowej. Na fasadzie budynku, w górnym naświetlu wejścia głównego, pojawi się stylizowany zegar. Przewidziano też iluminację obiektu.
We wnętrzu, na parterze, zaprojektowano hol pełniący funkcję poczekalni. Pojawi się nowoczesne wyposażenie dworcowe, jak ławki, gabloty z rozkładami jazdy pociągów, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowy system informacji głosowej. Na tym poziomie znajdą się także kasy biletowe, toalety, lokal gastronomiczny i biuro jednej ze spółek kolejowych. Ścieżki prowadzące, dotykowe plany dworca, tabliczki w alfabecie Braille’a oraz toalety przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami to już standard we współczesnych dworcach.
Efektywność energetyczną zapewni docieplenie dachu od wewnątrz, zastosowanie stolarki okiennej i drzwiowej o niskim stopniu przenikalności cieplnej i energooszczędne oświetlenie. Pojawią się systemy bezpieczeństwa: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowe. Cyfrowy system zarządzania budynkiem będzie optymalizował zużycie wody, a także energii elektrycznej i cieplnej.
Przed dworcem zostanie przebudowany układ komunikacyjny. Wzdłuż frontowej fasady budynku pojawią się miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz typu kiss&ride. W sąsiedztwie ul. Henryka Sienkiewicza przewidziano dwa wyspowe perony dla autobusów, wiatę rowerową, postój taksówek oraz dziewięć miejsc parkingowych, w tym dwa przeznaczone dla samochodów elektrycznych. Uporządkowaną zieleń uzupełnią elementy małej architektury.
W sąsiedztwie budynku pojawi się również wiata rowerowa. Zabytkowa lokomotywa pozostanie na swoim dotychczasowym miejscu. Z innych prac planowanych w otoczeniu dworca warto wspomnieć o uporządkowaniu zieleni, a także montażu nowych elementy małej architektury
Budynek dworca w Sochaczewie to kolejna inwestycja w woj. mazowieckim realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 dofinansowana w 85% ze środków europejskich z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Przeczytaj także: Dworzec w Tczewie otwarty. Już po przebudowie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.