Plastik zalewa świat i obecnie nie ma już chyba takiego miejsca na Ziemi, w którym nie uświadczylibyśmy tego rodzaju śmieci. Aby chociaż częściowo zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska, które w dużej mierze ulega zniszczeniu właśnie przez wszelkie tworzywa sztuczne, została wprowadzona opłata recyklingowa. Ten rodzaj opłaty został nałożony także na sklepy przepisami unijnymi, które jasno określają jakie torby z tworzyw sztucznych (grubość, przeznaczenie) podlegają dodatkowej płatności, i w jaki sposób przedsiębiorcy mają się rozliczać ze sprzedaży takich toreb.

Wiele sieci handlowych oraz mniejszych sklepów zrezygnowało już niemal całkowicie z możliwości zakupienia foliowych toreb na zakupy i aby zwiększać również świadomość ekologiczną klientów, wprowadziły torby papierowe. Natomiast może nasunąć się pytanie, również czy torby papierowe podlegają opłacie recyklingowej?
Torby papierowe a opłata recyklingowa
Torby papierowe nie podlegają opłacie recyklingowej, ponieważ są wykonane z materiału naturalnego biodegradowalnego. Bardzo często produkowane są też z makulatury – mamy zatem do czynienia ze stu procentowym recyklingiem. Natomiast opłacie recyklingowej podlegają tylko i wyłącznie torby wykonane z tworzyw sztucznych czyli polimerów. Oczywiście każdy sztuczny dodatek w składzie torby papierowej sprawi, że będzie ona podlegała wyżej wymienionej opłacie, natomiast nie wszystkie torby papierowe – które często mają specjalne nadruki (np. logo danej firmy) i służą jako reklama, muszą od razu podlegać płatności recyklingowej, ponieważ mogła ona zostać wykonana tylko z ekologicznych środków.
Czy torby papierowe podlegają opłacie BDO?
Opłata BDO dotyczy tylko przedsiębiorców którzy (w uproszczeniu) wprowadzają w opakowaniach lub wdrażają do sprzedaży produkty z tworzyw sztucznych, takie jak na przykład torby plastikowe na zakupy (które podlegają opłacie recyklingowej), czy gospodarują odpadami. Tym samym są oni zobligowani do zarejestrowania się w systemie BDO. Zatem, czy torby papierowe podlegają opłacie BDO? Nie, ponieważ jak już zostało to przedstawione powyżej, torby z papieru zwolnione są z opłaty recyklingowej (a co za tym idzie również z BDO), gdyż nie są wytwarzane z tworzyw sztucznych.
Jakie torby nie podlegają opłacie recyklingowej?
Warto dodać, iż nie wszystkie torby plastikowe czy foliowe siatki na zakupy podlegają opłacie recyklingowej. Wyjątek stanowią tak zwane „torebki lekkie”, które mają mniej niż 50 mikrometrów grubość folii i co bardzo ważne – są przeznaczone do higienicznego przetrzymywania żywności, lub oferowane jako bezpośrednie opakowanie produktów spożywczych sprzedawanych luzem. Jakie torby nie podlegają opłacie recyklingowej? M.in. opisane już wcześniej torby papierowe, tak samo jak wszystkie inne biodegradowalne torby (na przykład wykonane ze skrobi), które nie zawierają w swoim składzie tworzyw sztucznych. Korzystną ofertę toreb papierowych i innych opakowań oferuje sklep internetowy T-pack.pl.
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe informacje, ograniczenie bądź wycofanie ze sprzedaży tak zwanych jednorazówek może mieć dużo plusów i to nie tylko dla środowiska (chociaż jest to najistotniejsza kwestia), ale również przedsiębiorców, ponieważ z opłatą recyklingową wiąże się dużo przepisów, dodatkowych rozliczeń i sprawozdań, których po prostu można uniknąć wprowadzając do sprzedaży w swoich firmach torby papierowe.
Należy zapamiętać, iż według ustawy – właściciel sklepu nie może sam uregulować opłaty recyklingowej za sprzedane reklamówki foliowe i wydawać je klientom za darmo, ponieważ jest to nie zgodne z prawem i zagrożone karą grzywny. Głównie chodzi o to, aby zniechęcić klientów do kupowania tego typu toreb na zakupy.

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.