Ogromny popyt na nieruchomości w Warszawie w ciągu ostatnich 12 miesięcy

Przed rozpoczęciem analizy cen nieruchomości warto zwrócić uwagę na to, jak duży popyt na mieszkania i domy w Warszawie został odnotowany w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Z danych RynekPierwotny.pl wynika, że wzrósł on aż o 48 proc. – co może zadziwiać, zwłaszcza w kontekście wysokich cen. Jednocześnie w tym samym okresie liczba dostępnych mieszkań i domów spadła aż o 22 proc.

Średnia cena za metr kwadratowy nieruchomości w Warszawie w ciągu ostatniego roku wzrosła natomiast o około 8 proc. Warto jednak przyjrzeć się bliżej różnicom w cenach na rynku pierwotnym i wtórnym.

Ceny ofertowe na rynku wtórnym przekraczają już nawet 12 tys. zł

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że niecałe dwa lata temu (w IV kwartale 2019 r.) po raz pierwszy cena ofertowa za mkw. nieruchomości z rynku pierwotnego przekroczyła 10 tys. zł (i wyniosła dokładnie 10 280 zł). Co ciekawe, na rynku wtórnym do przekroczenia magicznego progu 10 tys. zł za mkw. mieszkania doszło znacznie wcześniej, bo już w IV kwartale 2018 r.

Ceny ofertowe rzadko jednak pokrywają się z transakcyjnymi. Ponad 10 tys. zł za mkw. nieruchomości odnotowano w Warszawie po raz pierwszy – właśnie jeśli chodzi o cenę transakcyjną – na rynku wtórnym, w I kwartale 2020 r. Z kolei w III kwartale 2020 r. – na rynku pierwotnym.

Mimo że było to stosunkowo niedawno, obecnie ceny mieszkań w Warszawie są już znacznie wyższe. Średnia cena ofertowa za mkw. nieruchomości z rynku wtórnego w Warszawie przebiła nawet 12 tys. zł (i wyniosła dokładnie 12 473 zł).

Ceny transakcyjne wciąż jednak niższe w przypadku mieszkań „z drugiej ręki”

Mogłoby się zatem wydawać, że to właśnie nieruchomości z rynku wtórnego są zazwyczaj droższe od tych wybudowanych przez dewelopera. Okazuje się jednak, że jest odwrotnie. Średnia cena transakcyjna w II kwartale 2021 r. za mkw. nieruchomości z rynku pierwotnego wyniosła 10 671 zł. Z kolei na rynku wtórnym – 10 513 zł. Należy jednak podkreślić, że różnica jest raczej niewielka – i wiele zależy również od dzielnicy.

Najdroższe kawalerki

Warto też zwrócić uwagę na to, że cena za metr kwadratowy mocno różni się w zależności od liczby pokoi. Najdroższe – w przeliczeniu na mkw. – są kawalerki. Z danych RynekPierwotny.pl wynika, że za jednopokojowe mieszkanie od dewelopera trzeba zapłacić średnio nawet 16 282 zł. W przypadku mieszkania dwupokojowego cena ta spada do 11 441 zł, a trzypokojowego – do 10 430 zł.

Można się również spodziewać, że ceny nieruchomości w Warszawie nadal będą rosnąć – popyt na mieszkania w stolicy, mimo cen, nadal jest bardzo wysoki. Dodatkowo deweloperzy nieustannie rozpoczynają nowe inwestycje, które często wyprzedają się już w ciągu kilku tygodni od wystawienia mieszkań na sprzedaż.