Jak wygląda sytuacja dla przedsiębiorców?

Wystawianie faktur z terminami płatności wynoszącymi 30, 60, a nawet 90 dni to wcale nie tak rzadki widok w branży budowlanej. Przedsiębiorcy nie mają jednak zbyt wielkiego wyboru – konkurencja jest duża, a postawienie warunku spłaty w krótszym terminie mogłoby zaowocować odpływem klientów.

Realnym zagrożeniem jest więc powstawanie zatorów płatniczych. Przyjrzyjmy się temu na przykładzie.

Przykład: pan Jerzy jest właścicielem hurtowni z materiałami wykończeniowymi: płytkami, panelami i wykładzinami. Jego odbiorcy to sklepy, deweloperzy oraz (znacznie rzadziej) klienci indywidualni. W poprzednim miesiącu pan Jerzy wystawił 48 faktur, wszystkie z 30-dniowym terminem zapłaty.

Tymczasem konieczne jest uzupełnienie magazynów i zamówienie nowych partii materiałów. Płatności za dokonane sprzedaże jeszcze jednak nie spłynęły, a gotówki w kasie firmowej brakuje. Pan Jerzy właśnie doświadcza zatoru płatniczego.

Jak poradzić sobie z zatorami płatniczymi?

Jednym ze sposobów niwelowania negatywnych skutków zatorów płatniczych jest faktoring dla firm budowlanych. To rozwiązanie przygotowane, aby spełnić specyficzne potrzeby osób prowadzących działalność w branży budowlanej.

Najprościej powiedzieć, że faktoring polega na sprzedaży faktur, za które przedsiębiorca jeszcze nie otrzymał zapłaty. Zamiast oczekiwać na spłatę przez kilkadziesiąt dni, może za cenę niewielkiej prowizji pobieranej przez faktora otrzymać pieniądze od razu.

Firmy budowlane, które chcą skorzystać z faktoringu, mają do wyboru kilka opcji, a wśród nich finansowanie pojedynczych faktur lub stały faktoring online. Czym różnią się te warianty?

Przykład: pan Jerzy ma jedynie przejściowe problemy finansowe związane z opieszałością kilku klientów jednocześnie – zwykle wszystkie płatności spływały na czas, teraz jednak nie ma możliwości wykonania kolejnych zleceń, jeżeli szybko nie pozyska środków. Zgłasza więc kilka najbardziej problematycznych faktur do jednorazowego finansowania w PragmaGO i otrzymuje pieniądze jeszcze tego samego dnia.

Inaczej wyglądałaby sytuacja, gdyby zatory płatnicze pojawiały się regularnie. W takim układzie lepszym rozwiązaniem byłoby wzięcie stałego finansowania faktur.

Przykład: pan Jerzy ma stałą bazę klientów, którym wystawia faktury z 60-dniowym terminem zapłaty. Powstałe zatory finansowe niweluje korzystając z faktoringu online. W Panelu Klienta PragmaGO wprowadza dane swoich stałych kontrahentów oraz wnioskuje o przyznanie potrzebnej kwoty limitu faktoringowego.

Limit ten będzie się odnawiał co miesiąc, co oznacza, że pan Jerzy będzie mógł finansować dowolną liczbę faktur miesięcznie, dopóki ich łączna wartość nie przekroczy ustalonej kwoty.

Skorzystaj z faktoringu online w PragmaGO i zapomnij o zatorach płatniczych w Twojej firmie!

Dowiedz się więcej https://pragmago.pl/faktoring-dla-firm-budowlanych/