Po zakończeniu prac powstanie wieloetapowy system oczyszczania odcieków powstających w procesie kompostowania odpadów – odcieki oczyszczone zostaną do parametrów wody wodociągowej. Będą ponownie wykorzystywane do nawadniania wsadu w bioreaktorach. Do tej pory postawiono zbiorniki na odcieki oraz kontenery, w których montowane są poszczególne elementy instalacji, która będzie integralną częścią układu hermetyzacji.

Zamontowana została wentylatorownia, ważny obiekt w procesie napowietrzania odpadów i odprowadzania oczyszczonego powietrza. W 10 szczelnie zamkniętych bioreaktorach intensywnie napowietrzane odpady będą dojrzewać przez trzy tygodnie. Każdy żelbetowy bioreaktor zostanie wyposażony w wentylator o wydajności około 10 tys. m3/godz. Następnie powietrze systemem wywiewnym będzie kierowane do zespołu filtrów powietrza, zwanych również płuczkami lub scrubberami. Fundamenty pod urządzenia filtrujące wykonano w całości.

Płuczki to urządzenia filtracyjne, które pozwalają skutecznie oczyścić powietrze z wszelkich zapachów oraz pyłów. Z końcem września rozpoczął się proces instalacji płuczek, który obejmie dostawę i montaż płuczek wodnych oraz chemicznych. Każda z nich zapewni wieloetapowe oczyszczanie powietrza za pomocą różnych technologii. W branży gospodarki komunalnej rozwiązań o takim poziomie technologicznym jest jeszcze niewiele – mówi Dariusz Prenzel, zastępca dyrektora Zakładu Odzysku i Unieszkodliwiania w MPGK Katowice.

Płuczki wodne będą w stanie oczyścić w sumie 80 tys. m3/godz. Taką samą wydajność będą miały też zainstalowane płuczki chemiczne.

Po zakończeniu inwestycji system biologicznego przetwarzania zostanie zamknięty w jednym, szczelnym kompleksie budowlanym. Wszystkie procesy będą w pełni zautomatyzowane, a ładowarki przetransportują odpady w miejsca, w których odbywają się kolejne etapy działań.

Całkowity koszt przedsięwzięcia MPGK Katowice oszacowano na 17 mln zł, a wszystkie prace mają zostać wykonane do końca 2021 r.

Przeczytaj także: W Krośnie wytworzą energię z pozostałości odpadów komunalnych