Sprzęt do pracy na wysokości da się nie tylko kupić, lecz także wynająć. Coraz więcej firm oferuje kompleksowe usługi wynajmu różnego rodzaju zwyżek obejmujące między innymi serwisowanie urządzeń, ponoszenie kosztów eksploatacyjnych czy wykonywanie przeglądów technicznych. Czasami można zamówić zwyżkę wraz z doświadczonym operatorem posiadającym wszystkie niezbędne uprawnienia do jej obsługi. Podnośniki koszowe czy podesty ruchome, które będą potrzebne wyłącznie na krótki okres, na przykład do przeprowadzenia prac renowacyjnych na terenie przedsiębiorstwa albo rozklejenia reklamy na jednej ze ścian kamienicy, warto po prostu wypożyczyć. Jeżeli nie zakłada się, że zwyżki będą niezbędne na co dzień, ich zakup okaże się raczej nieopłacalny, biorąc pod uwagę cenę urządzeń – nawet do kilkuset tysięcy złotych.

Do czego wykorzystuje się zwyżki?

Do czego jeszcze wykorzystuje się zwyżki poza wspomnianymi już pracami? Biorąc pod uwagę, że to alternatywa dla rusztowań, przydają się między innymi w firmach działających w branżach budowlanej, logistycznej, ogrodniczej, w szeroko pojętym przemyśle oraz w marketingu – do realizacji sesji zdjęciowych, ujęć na planach filmowych, rozklejania reklam lub realizacji projektów artystycznych. Możliwości są tak naprawdę nieograniczone ze względu na różnorodność dostępnych na rynku podnośników. Część z nich ma na tyle małe rozmiary, że bez problemu może przejechać przez drzwi i zmieścić się w windzie, inne są w stanie podnieść ładunki o maksymalnej wadze do kilku ton, jeszcze inne stabilnie stoją nawet na grząskim terenie.

Gdzie wynająć ładowarki teleskopowe albo podnośniki koszowe? Sprawdź kompleksową ofertę: https://www.riwal.com/poland/pl-pl

Całkowita wycena kosztów wynajmu

Od czego zależy koszt wynajmu zwyżki? Przede wszystkim od rodzaju i parametrów urządzenia. Inną kwotę trzeba będzie zapłacić za wynajęcie samojezdnego podnośnika o niewielkich rozmiarach, a zupełnie inną za podest ruchomy mogący unosić kilku pracowników naraz. W związku z tym warto szukać takiej firmy, która w swojej ofercie ma co najmniej kilka różnych maszyn i jest w stanie doradzić, jaka sprawdzi się najlepiej w zależności od potrzeb klienta.

Na ostateczną wycenę kosztów wynajmu wpływa również okres trwania umowy. Najem krótkoterminowy będzie zapewne droższy w przeliczeniu na dzień niż ten długoterminowy. Czasami niektóre urządzenia da się wynająć również na godziny.

Co jeszcze ma znaczenie? Koszt obsługi podnośnika oraz ewentualne usługi dodatkowe. Do kosztów obsługi zalicza się między innymi kwotę za transport maszyny na miejsce działania – im dalej, tym oczywiście drożej. A czym są usługi dodatkowe? To serwis, przeglądy techniczne, naprawy wraz z częściami zamiennymi itp. Dotyczą one praktycznie wyłącznie wynajmu na dłuższy okres i powinny być dokładnie opisane w umowie.