• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Termoizolacja domu. Fachowcu, zadbaj o dobre rusztowanie do prac na wysokości

Opublikowano: 22-10-2021 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

Termoizolacja domu to w 2021 roku gorący temat – od 1 stycznia tego roku zmieniły się wymagania dotyczące efektywności energetycznej powstających budynków. Zmiany w Warunkach Technicznych dotyczą inwestorów, którzy otrzymali pozwolenie na budowę w 2021 roku oraz inwestorów rozbudowujących i modernizujących budynki po 31.12.2020 r. Nowe domy budowane są zgodnie z ideą zrównoważonego budownictwa. A co z budynkami, które zostały wzniesione dużo wcześniej? Ich właściciele często decydują się dodatkowe ocieplenie budynku, przez co ekipy fachowców zajmujące się termoizolacją mają grafiki wypełnione po brzegi!


Fot. Krause Fot. Krause

Nowoczesne rusztowania jezdne to sposób na usprawnienie pracy i zwiększenie wydajności, warto więc zwrócić na tę kwestię uwagę.

Termoizolacja domu – co zmieniło się w normach?

Aktualizacja przepisów zawartych w warunkach technicznych ma na celu dostosowanie ich do wymagań stawianych przez Unię Europejską oraz do rozwoju technologii budowlanych. Standardy WT 2021 obejmują zmniejszenie współczynnika przewodzenia ciepła elementów konstrukcyjnych, ograniczenie zapotrzebowania budynków na energię oraz modernizację pieców grzewczych. Producenci materiałów budowlanych przygotowali się na zmiany w WT 2021 i oferują wiele interesujących rozwiązań przeznaczonych do termoizolacji domu. Nowe standardy WT 2021 to także zmiany dla ekip budowlanych, które muszą liczyć się nie tylko z koniecznością stosowania innych materiałów i technologii, ale również dużym obłożeniem. Nic zatem dziwnego, że tak wiele firm decyduje się na inwestycję w profesjonalne narzędzia i sprzęt, taki jak rusztowania jezdne aluminiowe, umożliwiające bezpieczną i efektywną pracę na wysokościach.

Rusztowania jezdne KRAUSE do prac przy termoizolacji domu. Fot. Krause Rusztowania jezdne KRAUSE do prac przy termoizolacji domu. Fot. Krause

Projekt termoizolacji – niezbędny w każdym przypadku

Nie tylko inwestorzy planujący stawianie nowych budynków pochylają się nad nowymi standardami WT 2021 – robią to także właściciele długo już użytkowanych domów, którzy w trosce o niższe rachunki za ogrzewanie decydują się na modernizację budynku. Szczegółowy projekt umożliwi oszacowanie, ile będzie nas kosztować termoizolacja domu oraz podjęcie decyzji o opłacalności tej inwestycji. Umożliwi także rozplanowanie poszczególnych etapów prac. W przypadku robót na wysokości oraz prac wykonywanych na zewnątrz budynków jest to szczególnie ważne, ponieważ konieczne jest uwzględnienie ewentualnego pogorszenia pogody. Choć stabilna platforma robocza – w przeciwieństwie do drabiny – pozwala na zachowanie równowagi, to oferowana przez nią wysokość robocza niestety zwykle nie wystarczy. W przypadku starszych domów do ocieplania najczęściej wykorzystuje się wełnę lub styropian – które z tych rozwiązań sprawdzi się lepiej?

Wełna czy styropian – który sposób wybrać?

Termoizolacja domu to sposób na zmniejszenie wydatków na ogrzewanie domu – wiele zależy jednak od wybranych materiałów. Wełna mineralna dzięki wysokiej przepuszczalności pary wodnej zmniejsza ryzyko rozwijania się pleśni i grzybów; nie jest jednak zbyt łatwa w obróbce. Montaż zewnętrznego ocieplenia polega na przyklejeniu płyt wełny mineralnej, a następnie zabezpieczenie jej za pomocą zaprawy zbrojącej. W przypadku parterowych budynków, do tego rodzaju prac idealnie sprawdzi się platforma robocza TeleBoard – lekka i łatwa w użytkowaniu. System TeleBoard KRAUSE umożliwia ustawianie platformy roboczej w sposób pozwalający na korzystanie bez konieczności zmiany ciągłej ustawień.

Styropian to z kolei rozwiązanie tańsze i prostsze w montażu – płyty można docinać zwykłą piłą. Do minusów styropianu wiele osób zalicza niską paroprzepuszczalność; należy jednak pamiętać, że to sprawna instalacja wentylacyjna umożliwia prawidłową wymianę powietrza w pomieszczeniach. Styropian bez problemu można kupić w każdym markecie budowlanym. Do montażu potrzebny jest jedynie odpowiedni klej, siatka i zaprawa klejowa oraz rusztowanie jezdne lub platforma robocza. Platforma robocza TeleBoard z oferty KRAUSE jest lekka i łatwa w użytkowaniu, a dzięki dużej powierzchni nie trzeba jej cięgle jej przestawiać. Sprawdzi się jednak tylko w przypadku domów parterowych. Jeśli mamy do czynienia z budynkiem piętrowym, fachowcy muszą pomyśleć nad innymi rozwiązaniami do prac na wysokości. Rusztowania jezdne to wygodne konstrukcje ułatwiające pracę na dużych wysokościach – duża powierzchnia zapewnia wygodne miejsce do pracy i jednocześnie przestrzeń na narzędzia i materiały.

Bezpieczne rusztowania – przydadzą się w każdym domu

Profesjonalne rusztowania jezdne to rozwiązanie nie tylko dla ekip budowlanych – każdemu gospodarzowi przyda się bezpieczne rusztowanie do domu. Wszelkie prace budowlane, remontowe i konserwacyjne o wiele wygodniej przeprowadzać za pomocą stabilnego rusztowania. Szczególnie docenią je właściciele domów z drewnianą elewacją, która wymaga częstych prac konserwacyjnych.

Wygodne i stabilne rusztowania jezdne i platformy robocze to rozwiązania znacząco ułatwiające wykonywanie prac termomodernizacyjnych. Warto zainwestować w najwyższą jakość, dzięki której tempo pracy oraz bezpieczeństwo zdecydowanie wzrosną.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia