Georadar to specjalistyczne urządzenie, które wykorzystywane jest m.in. w archeologii, czy górnictwie. Zastosowanie znajduje również w budownictwie. Jakie prace wykonywane są z jego udziałem? Jak działa georadar? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Fot. Adobe Stock
Jak działa georadar?
Georadar to urządzenie rejestrujące zmieniające się parametry fal, która są emitowane i odbierane przez anteny, co pozwala wykryć wszystkie anomalie w badanej strukturze. Aparatura pomiarowa składa się w tym przypadku z anteny nadawczej i odbiorczej. Działanie goradaru polega na emitowaniu impulsów elektromagnetycznych oraz rejestrowaniu odbitych fal. Uzyskane wyniki są następnie przetwarzane przez specjalistyczne oprogramowanie, co ma na celu stworzenie obrazów przedstawiających przekrój badanej powierzchni. Jest to bezinwazyjna metoda badawcza, której zastosowanie nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Warto również pamiętać, że zasięg głębokościowy georadaru jest uzależniony od mocy jego anteny nadawczej i nie przekracza zazwyczaj kilkudziesięciu metrów.
Wykorzystanie georadaru w budownictwie
Pomiary georadarowe w budownictwie wykonywane są zarówno przy wznoszeniu nowych budynków, jak i przy diagnostyce już istniejących. W tym pierwszym przypadku sprawdzana jest przede wszystkim jednorodność podłoża w miejscu, gdzie usytuowane zostaną fundamenty, czy zlokalizowania wód podziemnych. Wykorzystanie georadaru w diagnostyce istniejących budynków ma natomiast m.in. na celu sprawdzenie:
- grubości poszczególnych elementów, takich jak płyty fundamentowe, stropy, czy ściany;
- występowania pustek i miejsc niedogęszczonych, które mogą znajdować się pod powierzchnią płyt fundamentowych;
- występowania delaminacji, czy zarysowań poziomych;
- układu zbrojenia - rozstawu prętów oraz ich otuliny w elementach żelbetowych;
- występowania infrastruktury sanitarnej lub elektrycznej wbudowanej w elementy konstrukcyjne bądź znajdujące się bezpośrednio pod nimi;
- zakresu zawilgocenia poszczególnych elementów.
Warto również podkreślić, że georadar znajduje zastosowanie również w budownictwie drogowym, kolejowym i przemysłowym, gdzie wykorzystywany jest głównie do diagnostyki podłoża i konkretnych elementów, takich jak np. wiadukty, mosty, czy pasy startowe. Stosuje się go także przy planowaniu oraz utrzymywaniu sieci kablowych i rurociągowych, które znajdują się pod ziemią.
Dokładność badań georadarowych
Wykorzystując georadar w budownictwie należy pamiętać, że badane elementy oraz powierzchnie mają stosunkowo niewielką grubość, w związku z czym należy dążyć do jak najdokładniejszych wyników. Badanie obejmuje zazwyczaj od kilkudziesięciu centymetrów do kilku metrów głębokości. Dlatego też istotny jest prawidłowy dobór anteny do georadaru. Najczęściej stosuje się te, o częstotliwości 400-2500 MHz. Anteny o częstotliwości 400 MHz umożliwiają penetrację do głębokości około 3 metrów, a ich rozdzielczość pionowa wynosi 20 cm. W przypadku anten o częstotliwości 2000 MHz badanie można przeprowadzić do głębokości około 40 cm, przy rozdzielczości pionowej wynoszącej od 2 do 3 cm. Profesjonalne doradztwo w zakresie doboru sprzętu pomiarowego jest dostępne na stronie viateco.eu.
Rodzaje badań georadarowych
Badania przy wykorzystaniu georadaru mogą mieć różny cel. W związku z nim różnić będzie się wybrana technika badawcza, która może przyjąć formę:
- profilowania georadarowego - w przypadku, którego pomiar wykonywany jest wzdłuż pojedynczych profili, którymi są linie wytyczone w terenie. Profilowanie przeprowadza się w celu rozpoznania geologicznego bądź geotechnicznego. Uzyskane przekroje georadarowe wykorzystywane są do interpretacji geologiczno inżynierskiej, korelując badania punktowe, które pochodzą z wierceń geotechnicznych. Technika ta stosowana jest również do poszukiwania obiektów lub infrastruktury, gdzie przekrój georadarowy przedstawia obraz prześwietlenia badanego ośrodka pod konkretnie wytyczonym profilem;
- mapowania georadarowego - które ma na celu stworzenie map głębokościowych. Tworzy się wtedy szereg profili równoległych, które po złożeniu w bryłę geometryczną przedstawiają obraz 3D badanej powierzchni. Metoda ta doskonale sprawdza się w przypadku rozpoznawania sieci infrastruktury podziemnej, ponieważ rezultat mapowania jest formą interpolacji między stworzonymi profilami. Dzięki temu łatwiej jest rozpoznać obiekty duże oraz o nierównomiernych kształtach. W przeciwieństwie od profilowania, mapowanie umożliwia dokładne określenie przebiegu murów, czy podziemnych instalacji, co jest możliwe dzięki nałożeniu wyników uzyskanych z georadaru na np. mapy lokalizacyjne, czy sytuacyjno-wysokościowe.
Georadar to urządzenie, którego zastosowanie w budownictwie jest coraz popularniejsze. Wynika to z faktu, że dzięki badaniom georadarowym można przyspieszyć prace, uzyskać realne oszczędności, a także mieć pewność, że zastosowana technologia doskonale sprawdzi się w danym miejscu.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.