Na remontowanej ul. Kartuskiej w Gdańsku położono wysokomodyfikowany asfalt. Jego zastosowanie ma wydłużyć żywotność drogi i poprawić jej komfort akustyczny. Materiał dostarcza spółka Lotos Asfalt.
Fot. Lotos Asfalt
Rozbudowa ul. Kartuskiej na odcinku od ul. Otomińskiej do skrzyżowania z ul. Nowatorów obejmuje około 1,2 km trasy w ciągu drogi krajowej nr 7. Docelowo do dyspozycji kierowców ma być droga z dwoma pasami jezdni w każdym kierunku, powstają również nowe chodniki, ścieżka rowerowa, oświetlenie, a także fragmenty sieci kanalizacyjnej, wodociągowej oraz gazowej czy ekrany akustyczne. Prace rozpoczęły się w sierpniu 2020 r., a ich finał planowany jest na połowę grudnia br.
Jednym z istotniejszych elementów robót jest wymiana asfaltu średniomodyfikowanego na asfalt wysokomodyfikowany MODBIT HiMA. Taka mieszanka mineralno-asfaltowa charakteryzuje się wyższą trwałością, zwiększoną odpornością na deformacje oraz ekstremalne temperatury latem i zimą. Dodatkowo, redukuje ślad węglowy (mniej remontów, transportu i zużycia materiałów budowlanych), a użycie jej sprawia, że poruszanie się po nawierzchni jest cichsze, co zwiększa komfort mieszkańców pobliskiej zabudowy.
Fot. Lotos Asfalt
Asfalt wysokomodyfikowany polimerami to nowa odsłona zaawansowanych technicznie asfaltów. Poziom modyfikacji polimerem rodzaju SBS jest ponad dwukrotnie większy niż w asfaltach modyfikowanych, które są stosowanie powszechnie w warstwach ścieralnych nawierzchni drogowych. Wysoka zawartość modyfikatora przekłada się na uzyskanie mikrostruktury asfaltu z przewagą fazy polimerowej, dzięki czemu wyrób posiada podwyższone parametry funkcjonalne – podaje Lotos Asfalt.
Przeczytaj także: Na drodze do Morskiego Oka testują nowy asfalt
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.