11 mln zł pochłonie przebudowa dworca w Pucku (woj. pomorskie). Zamówione przez Polskie Koleje Państwowe S.A. (PKP) prace wykona konsorcjum firm PBE Elbud Gdańsk oraz Modanta z Zielonki. Obiekt w nowej odsłonie będzie do dyspozycji podróżnych w połowie 2023 r.
Źródło: PKP S.A.
Zmiany czekają przede wszystkim elewację budynku dworca. Ma ona odzyskać historyczny wygląd, w czym pomóc ma renowacja ceglanych łukowatych nadproży, które znajdują się nad oknami i drzwiami (te mają zostać odtworzone na wzór dawnych). Na elewacji od strony miasta znajdzie się zegar, a pod nim podświetlany napis. Zmieni się także przybudówka, w której kiedyś znajdował się magazyn ekspedycji – zyska ona aluminiowo-szklaną fasadę. Całość podkreśli nowa iluminacja.
Co znajdzie się wewnątrz budynku? Na parterze – hol, poczekalnia sezonowa, toalety i kasy biletowe. Wszystko zaprojektowane zostało w odcieniach bieli i szarości, z nawiązaniem do ceglanej elewacji w detalu ścian. Na oświetlenie składać się będą podwieszane na linkach kwadratowe lampy, zbudowane z pasków. Do dyspozycji podróżnych będą ergonomiczne ławki, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów, gabloty ścienne na rozkłady jazdy. Znajdą się tu także pomieszczenia dla spółki kolejowej oraz lokal na wynajem (podobne powierzchnie będą także na piętrze).
Jak wszystkie nowe inwestycje dworcowe PKP, także ta zakłada dostosowanie obiektu i jego otoczenia do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej oraz eliminację barier architektonicznych. Cel ten spełniać mają m.in. ścieżki naprowadzające, oznaczenia w alfabecie Braille’a, mapy dotykowe z planem dworca, kontrastowa kolorystyka wnętrz, urządzenia wzmacniające sygnał aparatów słuchowych (przy okienkach kas biletowych).
Źródło: PKP S.A.
Przebudowa dworca zakłada również wprowadzenie rozwiązań, dzięki którym stanie się on bardziej przyjazny środowisku i bezpieczny. Budynek zostanie ocieplony, a nowa stolarka o wysokich współczynnikach termoizolacyjności przyczyni się do ograniczenia strat energii cieplnej. Ponadto, w obiekcie, co jest standardem przy inwestycjach prowadzonych przez PKP S.A., zaprojektowano nowoczesne, energooszczędne oświetlenie w technologii LED wraz z automatyką sterującą. Dworzec planuje się wyposażyć w system BMS (ang. Building Management System) zarządzający instalacjami i urządzeniami, dzięki czemu możliwe będzie ograniczenie zużycia energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. Dzięki montażowi nowoczesnych systemów – monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych – poprawi się bezpieczeństwo podróżnych i mienia – podał inwestor.
W planach jest także ułożenie nowej nawierzchni oraz wprowadzenie elementów małej architektury wokół budynku puckiego dworca. Od strony północnej elewacji pojawi się zadaszona wiata rowerowa. Pozostawienie niewielkiego placu między nią a budynkiem dworca nie będzie przypadkiem – latem znajdą tu swoje miejsce food trucki.
Przebudowa będzie realizowana jako jedna z 22 inwestycji w woj. pomorskim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Przeczytaj także: Rozbudowa falochronu w puckim porcie morskim
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.