Czujka ruchu – co to jest?

Niewielki, a jednocześnie niezbędny element każdego systemu antywłamaniowego – tak w skrócie opisać można czujnik ruchu. Tego typu urządzenie, nazywane często również czujką, detektorem czy sensorem, odpowiada za wykrywanie ruchu w przestrzeni, w której zostało zamontowane. Zależnie od wybranego typu czujnika, może on odpowiadać nie tylko za system antywłamaniowy, ale także za włączanie światła w danym pomieszczeniu, a nawet uruchamianie przepływu wody w toalecie.

W jaki sposób działa czujnik ruchu?

Głównym zadaniem każdego detektora ruchu jest wykrywanie obecności osób w danej przestrzeni, jednak poszczególne modele tych urządzeń mogą działać dzięki wykorzystaniu innych sposobów. Najczęściej wyróżnia się trzy typy czujników. Ze względu na zasadę działania dzieli się je na modele wykorzystujące:

  •     fale elektromagnetyczne, (czujki aktywne);
  •     fale ultradźwiękowe (czujki aktywne);
  •     podczerwień (czujki pasywne).

Zależnie od danego rozwiązania, wysyłają one i odbierają fale czy promieniowanie o określonej długości, na podstawie których wyczuwają zmiany zachodzące w przestrzeni. Nie są to jednak jedyne możliwości.

W sprzedaży znajdziesz także detektory mieszane, łączące w swoim działaniu różne rozwiązania. Wartym uwagi rozwiązaniem będzie np. czujka ruchu dualna Satel. Producent ten proponuje rozwiązanie, jakim są czujniki łączące dwa tory detekcji: PIR i MW, czyli podczerwień i mikrofale. Takie urządzenia są niezwykle czułe, jednocześnie charakteryzują się zwiększoną odpornością na fałszywe alarmy, jakie często wywoływane są przez klasyczne czujki ze względu np. na szybkie zmiany temperatur w pomieszczeniu.

Czym się kierować przy wyborze detektora ruchu?

Wybór odpowiedniej czujki do danej przestrzeni jest niezwykle ważny. Różnorodność dostępnych na rynku modeli sprawia, że nie każda z nich sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Na co więc zwrócić uwagę?

Podstawowym kryterium wyboru z pewnością będzie sposób działania. Czujka na podczerwień czy ultradźwięki? Poszczególne rozwiązania mogą przynosić różne efekty, dlatego warto rozważyć swoje potrzeby przed zakupem konkretnego modelu.

Bardzo ważna jest również czułość urządzenia, jego zasięg i kąt widzenia. Od tego zależeć będzie bowiem przestrzeń, jaką będzie ono w stanie kontrolować. Temperatura pracy, w jakiej możliwa jest praca urządzenia, także jest ważna, gdyż nie każde sprawdzi się na zewnętrznej ścianie domu.

Poza nimi trzeba także zwrócić uwagę na takie aspekty, jak wykrywalna przez czujkę prędkość ruchu. Bardzo czułe sprzęty mogą reagować nie tylko na ludzi, ale i zwierzęta czy nawet automatyczne odkurzacze. To zaś powodowałoby fałszywe alarmy, których warto unikać, odpowiednio dobierając detektor ruchu.

Kupno czujek ruchu do własnego domu należy dokładnie przemyśleć pod wieloma kątami. Nie daj się ponieść aktualnym promocjom czy natarczywym sugestiom znajomych. Zastanów się, jaki typ najlepiej sprawdzi się w Twoim mieszkaniu i postaw na jego zakup, a z pewnością okaże się trafiony. Powodzenia!