Właściciele zakładów produkcyjnych, którzy planują zakup sprężarki, powinni pamiętać o kilku kluczowych kwestiach, które pozwolą im maksymalnie wydłużyć żywotność urządzenia. Podstawą jest stosowanie się do zaleceń zawartych w dokumentacji techniczno-ruchowej (tzw. DTR). Kluczowa jest też właściwa eksploatacja urządzenia i umieszczenie go w odpowiednich warunkach. Na co należy uważać, by nie popsuć sprężarki?
Fot. istock
Zapewnienie właściwych warunków pracy sprężarki
Sprężarki wymagają odpowiednich warunków do prawidłowego funkcjonowania. W najlepszym scenariuszu urządzenia powinny stać w osobnym pomieszczeniu (tzw. sprężarkowni). Należy także zachować tam temperaturę otoczenia zalecaną przez producenta danej maszyny. Przykładowo, sprężarki śrubowe Gardner Denver powinny pracować w temperaturze otoczenia mieszczącej się w przedziale 3–40°C.
Zaleca się też, by zastosować zalecaną przez producenta wielkość czerpni i wyrzutni powietrza. Nie powinno się za to doprowadzać do sytuacji, w której wydmuchiwane przez kompresor powietrze jest z powrotem wciągane do urządzenia.
Oprócz tego niezbędne jest zachowanie czystości, odpowiedniej wilgoci i swobodnego przepływu powietrza w pomieszczeniu. Sprężarkownia powinna być wyposażona w sprawną wentylację, wyciągi gorącego powietrza i klimatyzację. Jeśli nie ma możliwości utrzymania odpowiedniej czystości, należy dokonywać częstszej wymiany filtrów powietrza oraz zdecydować się na montaż mat filtracyjnych.
Wszystkie zalecenia dla konkretnego kompresora sprężonego powietrza producent zamieszcza w DTR. Stosowanie się do nich w znacznym stopniu zmniejszy ryzyko zepsucia sprężarki.
Stosowanie właściwych materiałów eksploatacyjnych
Najczęstszym błędem w większości zakładów produkcyjnych, w których znajdują się kompresory sprężonego powietrza, jest stosowanie niewłaściwych materiałów eksploatacyjnych. Mowa tutaj o tańszych zamiennikach oleju czy częściach zamiennych (takich jak filtr powietrza czy separator oleju). Stosowanie ich może w końcu doprowadzić do obniżenia wydajności całej instalacji sprężonego powietrza lub nawet do uszkodzenia sprężarki.
Poprawna obsługa
Wiele awarii spowodowanych jest brakiem wiedzy pracowników na temat tego, jak działa sprężarka. Do pracy przy niej deleguje się ludzi, którzy nie mają kompetencji do użytkowania jej we właściwy sposób i serwisowania.
Podstawą powinny być więc szkolenia osób odpowiedzialnych za pracę przy kompresorze powietrza i poinformowanie ich o tym, w jaki sposób i w jakich warunkach powinno pracować urządzenie. Warto też zapewnić łatwy dostęp do dokumentacji techniczno-ruchowej sprężarki, w której znajdują się niezbędne informacje na jej temat. Dzięki temu zwiększa się szansę na wieloletnią i skuteczną pracę maszyny.
Regularne kontrole i serwisowanie
Warto pamiętać, by regularnie dokonywać kontroli całej instalacji sprężonego powietrza. Pozwoli to szybko wykryć i wyeliminować potencjalne usterki. To z kolei zwiększa szansę na wydłużenie żywotności urządzenia i zmniejszenie ryzyka pojawienia się poważnego uszkodzenia, które w ostateczności mogłoby doprowadzić do zniszczenia sprężarki.
Jeśli chcesz zaopatrzyć się w wysokiej jakości sprężarkę, skorzystaj z oferty na stronie: https://www.sprezarki-techem.com.pl/pl/sprezarki-srubowe-gardner-denver,169.htm
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.