Taka jest specyfika przemysłu budowlanego, że niemal wszystkie inwestycje zaczynają się od robót ziemnych. Prace tego rodzaju to nie tylko początek budowy, ale również zmiany przeznaczenia danego terenu. Polegają one na przesuwaniu, kształtowaniu lub usuwaniu naturalnego podłoża, w zależności od tego, co zakłada projekt. Jakiego rodzaju roboty zmienne można wyróżnić? Czym się one charakteryzują?
Fot. Maksim Safaniuk/iStockphoto
Wykonywanie wykopów
Wykopy należą do podstawowych rodzajów robót ziemnych. Polegają na wydobywaniu gruntu z jednego miejsca i jego usuwaniu. W ten sposób tworzy się wykopy szerokoprzestrzenne i wąsko przestrzenne. Mogą one mieć postać stałą lub tymczasową. Wszystko zależy od warunków projektu. Najczęściej spotykanymi wykopami są te, które wykonuje się pod inwestycje budowlane. Mowa tu o fundamentach czy też o przygotowaniu gruntu pod ławy lub stopy fundamentowe.
Wykopy robione za pomocą maszyn wynajętych w takich firmach, jak CAT Mazury Kruczyńska Anna, wykonuje się również w celu umieszczenia w ziemi najróżniejszych instalacji. Przykładem może być instalacja wodno-kanalizacyjna, hydrauliczna czy elektryczna. Niekiedy w ziemi umieszcza się też światłowody i rurociągi. Wzdłuż dróg czy linii kolejowych tworzy się również wykopy liniowe.
Zmiana ukształtowania terenu
W wielu przypadkach zachodzi potrzeba zniwelowania terenu według uprzednio przygotowanego projektu. Może to być wyrównanie działki budowlanej lub obszaru pod boisko szkolne. Przy traktach klejowych lub drogach szybkiego ruchu tworzy się również nasypy. Do podobnych robót ziemnych możne też zaliczyć skarpowanie terenu, jego korytowanie, profilowanie lub mikro niwelację. Niekiedy teren poddany jest hałdowaniu.
Innego rodzaju prace ziemne
Roboty ziemne przy użyciu koparki to również wywożenie niepotrzebnego gruzu lub ziemi składowanej na jednym miejscu przez lata. Do prac ziemnych można też zaliczyć wymianę gleby w ogrodach lub wymienienie nawierzchni na większej płaci pola. W rolnictwie wykonuje się również rekultywację.
Bezpieczeństwo podczas robót ziemnych
Mimo że tego rodzaju prace wydają się bardzo bezpieczne, to zawsze istnieje niebezpieczeństwo wypadku w postaci przysypania lub uderzenia łyżką lub pługiem. Dlatego też podczas takich prac, tak samo jak w przypadku innych budowlanych czynności, należy zachować pełną ostrożność i przestrzegać zasad BHP.
Bezpieczeństwo na placu budowy czy robót ziemnych to również jasno wytyczone zasady ewakuacji, a także sprawny system łączności i możliwości alarmowania i wzywania pomocy.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.