Port w Antwerpii charakteryzuje się świetną lokalizację w centrum Europy: swoją pozycję zawdzięcza m.in. temu, iż jest jednym z najdogodniejszych miejsc przeładunku wśród portów ustyuowanych na północy kontynentu. Nieustanne zwiększanie wolumenu przeładowanych towarów możliwe jest dzięki kontynuacji wzrostu w handlu kontenerowym i zwiększeniu przyjmowanych towarów płynnych. Belgijskie władze szczególnie liczą na branżę petrochemiczną: to w niej upatrują źródło zysków.

Z kolei port w Brugii obsługuje szeroki zakres transakcji: ładunki jednostkowe (naczepy i kontenery), nowe samochody, konwencjonalne ładunki drobnicowe, ładunki "high & heavy", suche i płynne ładunki masowe oraz gaz ziemny. Z portu czysto tranzytowego Brugia stopniowo przekształciła się w centrum dystrybucji europejskiej.

Komisja ds. konkurencji badała, czy planowane połączenie obu portów w Port of Antwerp-Bruges nie oznaczałoby negatywnych konsekwencji dla innych portów, jednak zdecydowano, iż nie ma powodu wstrzymania zgody. 

Badania wykazały też, że obie jednostki dobrze się uzupełniają. Po przeprowadzeniu koncentracji będą obsługiwać łącznie około 278 mln ton ładunków rocznie, z czego 157 mln ton stanowić będą kontenery.

Port of Antwerp-Bruges będzie odpowiadał także za ponad 15% całkowitego przeładunku gazu w Europie.

Przeczytaj także: Port lotniczy CPK: przetarg na roboty budowlane