Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) ogłosiła przetarg na roboty przygotowawcze na terenie Portu Solidarność. Według firmy to kluczowe działania dla budowy lotniska, a pierwsze prace mają rozpocząć się w 2023 r.
Fot. PPL
- W postępowaniu zostanie wyłonionych do ośmiu wykonawców
- Wartość zadań oszacowano na 1,7 mld zł
- W tym roku zostanie wybrany projektant generalny portu lotniczego
W postępowaniu zostanie wyłonionych maksymalnie ośmiu wykonawców, którzy będą realizować zlecone przez CPK zadania w ramach uproszczonego trybu postępowań wykonawczych. Szacowana wartość zamówienia przekracza 1,7 mld zł.
Zakres prac
Roboty będą dotyczyć takich działań, jak niwelacja gruntu, zagospodarowanie terenu budowy, realizacja obiektów tymczasowych, rozbiórek, wykonania przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby inwestycji, a także innych prac niewymagających opracowania projektu architektoniczno-budowlanego. Chętni mogą składać oferty do 24 stycznia 2022 r.
Ten przetarg, a docelowo umowa ramowa na prace budowlane, to kolejny krok, który przybliża nas do wbicia pierwszej łopaty w 2023 r. Liczymy na zainteresowanie największych firm budowlanych z doświadczeniem przy znaczących projektach infrastrukturalnych – mówi prezes spółki CPK Mikołaj Wild. Twierdzi też, że działania prowadzone są zgodnie z harmonogramem, a w tym roku zostanie złożony wniosek o decyzję środowiskową, będzie także wybrany projektant generalny.
Usługi dodatkowe
Wykonawcy będą zgłaszać podjęcie robót budowlanych i ich zakończenie, wykonają prace geodezyjne, zajmą się opracowaniem dokumentacji powykonawczej. Będą też świadczyli usługi towarzyszące takie, jak opracowanie dokumentacji projektowej i specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych czy pozyskiwanie decyzji administracyjnych, uzgodnień i opinii niezbędnych do realizacji inwestycji.
Przygotowania mają zacząć się szybko. Zakresy i terminy kolejnych prac będą dostosowywane do procesów pozyskiwania decyzji administracyjnych i nabywania przez CPK kolejnych nieruchomości. Zakończenie prac przygotowawczych zbiegnie się z rozpoczęciem robót zasadniczych. Umożliwi to skrócenie czasu realizacji i utrzymanie odpowiedniego tempa procesu inwestycyjnego – komentuje Krzysztof Owczarczyk, dyrektor Biura Realizacji Programu Lotniskowego CPK.
Umowy ramowe
Stosowane przez spółkę umowy ramowe mają pozwolić na sprawne wyłonienie wykonawców. W pierwszym etapie przetargu nieograniczonego będą oceniane m.in. doświadczenie oferentów oraz możliwości pozyskania maszyn budowlanych. W kolejnym, dotyczącym zamówień wykonawczych będą brane pod uwagę cena i czas realizacji zadań.
RW grudniu 2021 r. pgłoszono preferowaną lokalizację lotniska obejmującą powierzchnię około 41 km2 w trzech gminach – Baranów, Teresin i Wiskitki. To północno-zachodnia część obszaru o wielkości 75 km2 wskazanego w tzw. rozporządzeniu obszarowym opublikowanym w połowie ubiegłego roku.
Lotnisko i linie kolejowe
W październiku 2021 r. CPK ogłosiło postępowanie na projektowanie inwestycji kolejowych o wartości ponad 7 mld zł. W 2022 r. zostanie wyłoniony m.in. inżynier kontraktu.
W pierwszym etapie port lotniczy będzie miał dwie drogi startowe o długości 4 km każda. W części lotniskowej inwestycja jest na etapie zaawansowanych badań środowiskowych i terenowych, przygotowywania master planu i wykupu nieruchomości, a w części kolejowej opracowywania studiów techniczno-ekonomiczno-środowiskowych (STEŚ) dla około 1 tys. km planowanych linii (np. Warszawa–CPK–Łódź–Wrocław–granica z Czechami) oraz projektu budowlanego w przypadku tunelu dalekobieżnego w Łodzi – czytamy w komunikacie.
Przeczytaj także: Port Gdynia: oba place są gotowe. Pół roku przed terminem
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.