Połączenia gwintowe nie mogą zawodzić. Jeśli jednak dochodzi do takich sytuacji, to często przyczyną jest samoodkręcanie się śrub lub spadek naprężenia osiowego. Jak uniknąć takich sytuacji? Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych metod. Zapraszamy do lektury.
Fot. Unitech
Skuteczna metoda zabezpieczania gwintów
Najpopularniejszą metodą zabezpieczania gwintów jest wykorzystanie mechanicznych elementów. A mianowicie zawleczek, podkładek odginanych czy sprężystych. Pierwsze dwa elementy skutecznie zapobiegają odkręcaniu się śrub czy wypadaniu nakrętek. Podkładki sprężyste i zawleczki okrągłe natomiast poprawiają elastyczność całego łączenia. Do wad zalicza się jednak brak gwarancji optymalnego zabezpieczenia, jeśli na daną aplikację działają siły dynamiczne.
Kolejnym sposobem jest wykorzystanie śrub z kołnierzem żebrowym lub zębatym. Jednakże to rozwiązanie również ma swoje wady. Otóż zwykłe śruby tego rodzaju zajmują zbyt dużo przestrzeni i często również powodują szkodę na powierzchniach. Do zalet natomiast zalicza się fakt, że aktualnie jest to stosunkowo tania metoda.
Jeśli żaden z wyżej wymienionych sposobów Ci nie odpowiada, możesz skorzystać także z produktów marki Loctite. Kleje Loctite, które oferuje każdy Loctite sklep, skutecznie zabezpieczają gwinty i to na stałe. Które rozwiązania poleca się do zabezpieczania gwintów? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.
Które produkty Loctite sprawdzą się do zabezpieczania gwintów?
Kleje przemysłowe Loctite, które poleca się do zabezpieczania gwintów, to przede wszystkim jednoskładnikowe preparaty, dzięki którym jesteśmy w stanie wypełnić całą przestrzeń pomiędzy gwintami. Nie tylko zapewniają trwałe łączenie, ale i zapobiegają ruchom gwintów. Jeśli interesują Cię kleje przemysłowe Loctite do zabezpieczania gwintów, pamiętaj, że zanim zastosujesz preparat, musisz precyzyjnie odtłuścić i wyczyścić wszystkie części. Ponadto do materiałów pasywnych – metal powlekany, aluminium czy stal nierdzewna – poleca się zastosować dodatek w postaci aktywatora. Dzięki temu proces utwardzania się kleju będzie szybszy.
Kleje Loctite do zabezpieczania gwintów do anaerobowe rozwiązania, które dzieli się na kilka klas. Dostępne są preparaty o wytrzymałości niskiej, średniej oraz wysokiej. Jeśli zastosujesz produkty klasy niskiej, późniejszy demontaż gwintów będzie prosty. Demontaż w takiej sytuacji przeprowadzisz za pomocą ręcznych narzędzi. Jeśli natomiast wykorzystasz kleje Loctite wyróżniające się wysoką wytrzymałością, do demontażu będzie potrzeba metoda ciepła punktowego.
Między sobą kleje Loctite, które oferuje dobry Loctite sklep, mogą różnić się także innymi właściwościami. Dostępne są uniwersalne rozwiązania w płynie o temperatury pracy wynoszącej -55 – 150 stopni Celsjusza. W asortymencie znajdziesz również specjalne preparaty, charakteryzujące się świetną odpornością na podwyższone temperatury czy oleje. Oferta obejmuje także kleje przemysłowe Loctite przeznaczone do powierzchni obojętnych czy preparaty półstałe.
Aby mieć pewność, że ostatecznie wybierzesz odpowiedni anaerobowy uszczelniacz połączeń gwintowych, koniecznie zapoznaj się z pełną ofertą. Prawidłowo dobrany klej anaerobowy nie tylko zapewnia odpowiednią stabilizację śrubom, ale także skutecznie zabezpiecza je przed poluzowanie, a nakrętki przed ewentualnym odkręceniem. Warto tylko odpowiednio podejść do przygotowania powierzchni, aby kleje anaerobowe i inne preparaty do tworzyw sztucznych odpowiednio zadziałały. Wiodąca marka klejów Loctite to gwarancja zadowolenia.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.