• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Wykonawca zajezdni Annopol w Warszawie wszedł na plac budowy

Opublikowano: 26-01-2022 Źródło: Tramwaje Warszawskie

Teren budowy nowej zajezdni w Warszawie został oddany wykonawcy. Przekazano mu też dzienniki budowy obejmujące samą zajezdnię i drogi dojazdowe.


Wizualizacja zajezdni. Źródło: Tramwaje Warszawskie Wizualizacja zajezdni. Źródło: Tramwaje Warszawskie

Prace rozpoczną się od niwelacji terenu. Niedaleko pętli Annopol znajduje się gotowe zaplecze inżyniera kontraktu. Umowę z wykonawcą podpisano pod koniec 2021 r.

Annopol będzie piątą zajezdnią w Warszawie. Obiekt jest niezbędny ze względu na rozwój linii tramwajowych w stolicy, to m.in. trasy do Wilanowa i wzdłuż ul. Kasprzaka.

Noclegowisko dla tramwajów zajmie powierzchnię prawie 12 ha. Znajdzie się tu miejsce dla ponad 150 niskopodłogowych pojazdów szynowych. Długość torów wewnątrz budowli przekroczy 14 km.

Zajezdnia będzie zautomatyzowana: system zidentyfikuje każdy tramwaj, sprawdzi gdzie się znajduje i którędy ma jechać. Zadecyduje, czy pojazd musi być odstawiony do przeglądu i dokona analizy, czy wagon musi przejść serwisowanie np. szlifowanie kół, czy naprawę, po czym skieruje go w odpowiednie miejsce. 70 ze 100 zwrotnic będzie przekładanych automatycznie.

Wizualizacja zajezdni. Źródło: Tramwaje Warszawskie Wizualizacja zajezdni. Źródło: Tramwaje Warszawskie

Budynki zostaną wyposażone w pompy ciepła różnych typów, magazyn ciepła i chłodu, gruntowe powietrzne wymienniki ciepła oraz instalację fotowoltaiczną o mocy 330 kW. Deszczówka gromadzona w trzech podziemnych zbiornikach retencyjnych będzie zbierana, oczyszczana i wykorzystywana do podlewania trawników. W myjni woda będzie w zamkniętym obiegu, oczyszczana w oparciu o układ mechanicznego i biologicznego usuwania zanieczyszczeń.

Wizualizacja zajezdni. Źródło: Tramwaje Warszawskie Wizualizacja zajezdni. Źródło: Tramwaje Warszawskie

Roboty budowlane zaplanowano na 26 miesięcy. Wykona je konsorcjum firm ZUE (Lider) oraz Yörük Yapı Inşaat. Koszty tego przedsięwzięcia wynoszą 532,6 mln zł netto i są realizowane w ramach projektu „Budowa trasy tramwajowej do Wilanowa wraz z zakupem taboru oraz infrastrukturą towarzyszącą”. Inwestycja zyskała dofinansowanie ze środków unijnych.

Przeczytaj także: Nowa Warszawska – kluczowa inwestycja dla południa Gdańska

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia