W 2021 r. rozpoczęła się rozbudowa i modernizacja Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) na Targówku w Warszawie. Jednostka zostanie dostosowana do potrzeb miasta i mieszkańców.
Fot. MPO
Właściwe roboty budowlane rozpoczęły się, po wcześniejszych przygotowaniach, w kwietniu 2021 r. Modernizacja i rozbudowa zakończą się w 2024 r. W trakcie prac ZUSOK wciąż przetwarza odpady komunalne mieszkańców stolicy.
Ukończenie projektu w określonym czasie jest naszym priorytetem i celem. Modernizacja istniejącego zakładu oraz budowa dwóch nowych linii zagospodarowania odpadów w ciągu 36 miesięcy jest bardzo dużym wyzwaniem. Jednak nasze doświadczenie i dobrze zorganizowany zespół projektowy stara się zrobić wszystko, aby osiągnąć ten cel – mówi Tony Kang, dyrektor projektu POSCO E&C.
Fot. MPO
W ubiegłym roku prowadzono prace przygotowawcze, a także budowlane i mechaniczne (zaplecze robót, infrastruktura socjalna, przełożenie i poprowadzenie instalacji energetycznej, cieplnej oraz kanalizacyjnej). Wykonano tymczasowy magazyn składowania odpadów oraz taśmociąg (linia K1), którym transportowane są one do kotła z pominięciem starego bunkra.
Wyznaczono też nową trasę dostaw. Zwożone odpady są monitorowane poprzez każdorazowe ważenie pojazdów przed i po wyładunku. W tym celu zostały wykonane pełnowartościowe, tymczasowe stanowiska pomiarowe, czyli wagi wraz z systemem monitoringu) – informuje Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania (MPO) w m. st. Warszawie.
Fot. MPO
Zakończono najważniejsze wyburzenia i rozbiórki istniejących obiektów (nie wchodziły w infrastrukturę nowej instalacji. Po przygotowaniu nowego przebiegu ścieżki technologicznej i alternatywnego sposobu podawania odpadów można było wyburzyć dawny bunkier i budowle kubaturowe. Te prace umożliwiły przegotowanie terenu pod nowe rozwiązania inżynieryjne i obiekty, które już powstają. Fundamentowanie kotłowni dwóch nowych linii produkcyjnych pochłonęło 400 ton stali i 2600 m3 betonu. Prace przy fundamentach hali żużla, sortowni odpadów, a także na płytach fundamentowych hal kotłów oraz oczyszczania spalin są mocno zaawansowane.
W I kwartale 2022 r. ma się rozpocząć montaż linii przetwarzania odpadów K2 i K3, w tym konstrukcji stalowej. Zostaną dostarczone i zainstalowane kotły. Przewidziano budowę bunkra, hali wyładunku oraz budynku dla administracji ZUSOK. Dla wzmocnienia fundamentów tych obiektów wykonano blisko 600 pali CFA wbijanych na głębokość kilkunastu metrów.
Fot. MPO
Inwestycja jest prowadzona zgodnie ze standardem BAT (ang. Best Available Techniques). Dotyczy to zarówno rozwiązań inżynieryjnych, jaki i oddziaływania na otoczenie. Rozbudowany ZUSOK, który po modernizacji stanie najnowocześniejszą i największą tego typu instalacją w Polsce, połączy funkcję bezpiecznej utylizacji odpadów z walorem informacyjnym, otwartym na mieszkańców. Na terenie zakładu znajdzie się ścieżka edukacyjna, a zielone dachy wspomogą retencję wód opadowych – czytamy w komunikacie.
Przeczytaj także: W Płocku powstanie instalacja do redukcji emisji związków siarki
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.