Osoby mieszkające w rejonach, gdzie były lub są czynne kopalnie, mogą doświadczać wielu negatywnych zjawisk związanych z działalnością zakładów górniczych. Warto wiedzieć, że naprawienie wyrządzonej szkody i przywrócenie stanu poprzedniego właściciel nieruchomości może dochodzić od zakładu górniczego. Sprawdź kto i jak może otrzymać zapłatę odszkodowania na naprawienie szkody powstałej ruchem zakładu górniczego.
Fot. pexels
Odszkodowania za szkody górnicze. Kto może otrzymać pieniądze?
Roszczenie poszkodowanego do naprawienia szkód spowodowanych przez działalność zakładów górniczych musi być uzasadniona. Jednak w rejonie działalności kopalń w południowo-zachodniej Polsce bardzo często można spotkać pęknięcia i naruszenia ścian nośnych czy nawet nieszczelność dachu. Te wszystkie problemy kwalifikuje się jako szkody górnicze. Odszkodowania na naprawę szkody zgodnie z przepisami prawa geologicznego powinien wypłacić przedsiębiorca, który aktualnie eksploatuje teren. Jeśli mieszkasz na terenie Śląska (między innymi Jastrzębie-Zdrój czy Ruda Śląska) i wśród Twoich obiektów budowlanych zauważyłeś ślady, które mogą być szkodami górniczymi, to z dużym prawdopodobieństwem możesz uzyskać odszkodowanie. Dochodzenie roszczeń warto rozpocząć od kontaktu ze specjalistami, którzy mają doświadczenie w sprawach z zakresu szkód górniczych oraz egzekwowaniem odszkodowań za szkody górnicze.
Warto pamiętać, że od 1 stycznia 2012 roku termin przedawnienia w sprawach o odszkodowanie za szkody górnicze wynosi 5 lat. Termin ten jest liczony od momentu dowiedzenia się o zaistniałej szkodzie. Jednak szkody, które wystąpiły przed wejściem w życie nowelizacji ustawy, nadal mają 3-letni okres przedawnienia.
Kto jest odpowiedzialny za naprawę szkód górniczych?
Odpowiedzialność za szkody górnicze, zgodnie z Ustawą Prawo geologiczne i górnicze, ponosi przedsiębiorca prowadzący zakład lub inny podmiot regulowany przez ww. ustawę. Jeśli nie można ustalić podmiotu odpowiedzialnego za wyrządzone szkody, to odpowiedzialność spoczywa na przedsiębiorcy, który w dniu ujawnienia szkody prowadził działalność na obszarze górniczym. W przypadku, kiedy taki przedsiębiorca nie istnieje, to odpowiedzialność przechodzi na Skarb Państwa. Odpowiedzialność zakładu jest różna i zależna od rodzaju szkody.
Zgodnie z przepisami prawa osoba dochodząca naprawienia szkód górniczych jest zwolniona z obowiązku płacenia kosztów sądowych. Tego rodzaju sprawy są darmowe. Należy pamiętać, że termin przedawnienia roszczeń liczony jest od dnia dowiedzenia się o szkodzie. Na wniesienie wniosku o naprawdę szkód górniczych mamy 5 lat.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.