Rodzaje suwmiarek

Zanim przejdziemy do tego, jak mierzyć suwmiarką i jak odczytać uzyskane wyniki, warto zapoznać się z konstrukcją tego urządzenia oraz jego rodzajami. Suwmiarki dzielą się bowiem zarówno ze względu na swoją budowę, jak i zastosowanie. W pierwszym przypadku mamy do czynienia przede wszystkim z takimi urządzeniami jak:

  • Suwmiarka analogowa– wyposażona w standardową podziałkę i dodatkową podziałkę noniuszową (tzw. suwmiarka noniuszowa), zwiększającą dokładność pomiaru do części ułamkowych.
  • suwmiarka elektryczna– określana także jako suwmiarka cyfrowa, która jest wyposażona we wskaźnik elektroniczny.
  • suwmiarka zegarowa– określana również jako suwmiarka czujnikowa, która jest wyposażona we wskaźnik zegarowy.

Suwmiarki można podzielić także ze względu na ich specjalistyczne zastosowanie. I będzie to na przykład:

  • suwmiarka do mierzenia wysokości (tzw. wysokościomierz suwmiarkowy)
  • suwmiarka modułowa (do mierzenia grubości zębów w kołach zębatych)

Przy czym warto wspomnieć, że konkretne suwmiarki posiadają również różną dokładność odczytu, określoną przez producenta – np. do 0,1 mm, do 0,05 mm lub do 0,02 mm. Różnią się również zakresem pomiarowym (np. 0-300 mm, 0-600 mm czy więcej).

Budowa suwmiarki

Sama budowa suwmiarki jest nieco złożona. Jakby nie było, jest to urządzenie uniwersalne, które umożliwia dokonanie kilku pomiarów. Składa się ona zatem z dwóch szczęk stałych, gdzie jedna przeznaczona jest do pomiarów wewnętrznych, a druga do pomiarów zewnętrznych oraz dwóch szczęk ruchomych umieszczonych na suwnicy.

Przy czym urządzenie wyposażone jest w podziałkę milimetrową oraz calową i zazwyczaj również w noniusz, co pozwala na bardzo dokładny pomiar suwmiarką. Oprócz tego suwmiarka jest z reguły zaopatrzona w dźwignię zacisku, która utrzymuje ustalony pomiar, unieruchamiając szczękę przesuwną. W suwmiarce czujnikowej rolę noniusza pełni zegar.

Jak używać suwmiarki

To jak przebiega pomiar suwmiarką, zależy od tego, co planujemy nią zmierzyć. Jeśli interesuje nas pomiar wielkości wewnętrznych, wykorzystujemy szczęki górne suwmiarki. Do pomiarów zewnętrznych służą szczęki dolne. Pomiar głębokości jest realizowany za pomocą wysuwanego głębokościomierza, który znajduje się na drugim końcu suwmiarki.

Jak odczytać suwmiarkę

Najprostsze i najdokładniejsze w odczycie są suwmiarki elektroniczne i zegarowe. Urządzenia te dają bowiem już gotowy wynik, który wyświetla się cyfrowo lub pokazuje na zegarze. A jak odczytać suwmiarkę analogową? Tutaj sprawa się niestety komplikuje, ponieważ ostateczny wynik pomiaru suwmiarki noniuszowej trzeba niejako rozszyfrować, patrząc na wskazania noniusza oraz głównej skali. I tutaj pełna liczba milimetrów jest pokazywana przez zerową kreskę noniusza na głównej podziałce, natomiast liczbę po przecinku pokazuje pierwszy numer kreski noniusza, który pokrywa się z kreską na skali głównej.