• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Postępy na budowie podziemnych przystanków w Łodzi

Opublikowano: 08-03-2022 Źródło: PKP PLK

Budowana w Łodzi podziemna trasa kolejowa połączy Łódź Fabryczną z Łodzią Kaliska i Żabieńcem. Powstają na niej trzy przystanki – Łódź Śródmieście oraz Polesie i Koziny. W przypadku pierwszego wykonywane są już ściany szczelinowe, postępują prace na pozostałych obiektach. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) pochłonie około 1,4 mld zł.


Fot. Wojciech Szklarek/PKP PLK Fot. Wojciech Szklarek/PKP PLK

Łódź Śródmieście znajduje się w rejonie skrzyżowania ul. Zielonej z ul. Zachodnią i al. Kościuszki. Zakończono demontaż torowiska tramwajowego oraz sieci trakcyjnej. Trwa przekładanie podziemnych instalacji, a między ulicami Zachodnią i Wólczańską rozpoczęto wykonywanie ścian szczelinowych.

Przystanek będzie trzypoziomowy: na -1 znajdzie się antresola handlowo usługowa, -2 to poziom techniczny, a na -3 będą perony na głębokości około 23 m pod poziomem ulicy. Zaplanowano trzy wejścia, cztery windy i wyjścia ewakuacyjne.

Fot. Wojciech Szklarek/PKP PLK Fot. Wojciech Szklarek/PKP PLK

Podczas prac wzmocniono konstrukcje pobliskich budynków i wprowadzono tymczasową organizację ruchu. Archeolodzy pracują na terenie dawnej synagogi.

Maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine) do przystanku dotrze jesienią. Po przejściu przez ściany zachodnią i wschodnią, skieruje się w stronę komory demontażowej przy Łodzi Fabrycznej. Główne prace na przystanku zakończą się w połowie 2023 r.

Fot. Wojciech Szklarek/PKP PLK Fot. Wojciech Szklarek/PKP PLK

Przystanek Łódź Polesie, powstający przy zbiegu ulic Ogrodowej i Karskiego, będzie usytuowany w dwutorowym tunelu na odcinku od komory rozgałęźnej przy ul. Drewnowskiej/Stolarskiej do dworca Łódź Fabryczny. Tu także przewidziano trzy podziemne kondygnacje i windy, a także ruchome schody. Wykonano już ściany szczelinowe do 30 m głębokości oraz stropy – górny i oddzielający poziomy -1 i -2. Z drugiego poziomu wydobywany jest grunt.

Fot. Wojciech Szklarek/PKP PLK Fot. Wojciech Szklarek/PKP PLK

Na przystanku Łódź Koziny (u zbiegu al. Włókniarzy i ul. Drewnowskiej) powstają ściany szczelinowe zewnętrznej konstrukcji, rozpoczęła się też budowa płyty stropowej. W dalszej kolejności powstaną płyta pośrednia i denna.

Do tej pory TBM Katarzyna i TBM Faustyna wydrążyły ponad 1450 m tuneli. Pierwszy z czterech tuneli jednotorowych już wydrążono. Po zakończeniu wszystkich tych obiektów połączą one połączą stacje Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec z tunelem dwutorowym w kierunku Łodzi Fabrycznej. Po obróceniu TBM Faustyny, maszyna zacznie na przełomie marca i kwietnia drążenie drugiej podziemnej trasy w kierunku stacji Łódź Żabieniec.

Fot. Wojciech Szklarek/PKP PLK Fot. Wojciech Szklarek/PKP PLK

Za TBM Katarzyna już 530 m tunelu dwutorowego w kierunku Łodzi Fabrycznej. W kwietniu 2022 r. drążnica powinna dotrzeć do przystanku Łódź Polesie.

Tempo drążenia jest uzależnione od warunków geotechnicznych, maszyny borykają się z zawodnionymi gruntami, wielkimi głazami narzutowymi czy piaskami. Faustyna pokonywała m.in. duże głazy polodowcowe i żwir.

Fot. Dorota Kużmińska/PKP PLK Fot. Dorota Kużmińska/PKP PLK

Na trasie rozmieszczono urządzenia monitorujące i kontrolujące, specjalistyczny personel nadzoruje działanie maszyn. Konstrukcja TBM ogranicza osiadanie tereny czy budynków, drgania i osuwanie się ziemi.

Koniec prac budowlanych ma nastąpić w 2023 r., ale otwarcie dla ruchu pasażerskiego odbędzie się później, od rozkładu jazdy 2024/2025.

Przeczytaj także: Łódź. Tunel średnicowy – pierwszy obiekt już wydrążony

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!