Państwowa Inspekcja Pracy podaje, że upadki z wysokości są powodem co szóstego wypadku śmiertelnego w całej gospodarce i aż co trzeciego wypadku zakończonego śmiercią w branży budowlanej. Jak podnieść bezpieczeństwo w trakcie prac wysokościowych? Doradzają pracownicy wypożyczalni podnosników AA HERKULES.
Fot. AA Herkules
Czym są prace na wysokości?
Pracą na wysokości nazywa się taką pracę, która prowadzona jest na powierzchni znajdującej się co najmniej 1 m nad poziomem podłoża. Wyjątkiem są przypadki, gdy powierzchnia ta jest osłonięta ze wszystkich stron ścianami pełnymi lub z oszklonymi oknami do wysokości 1,5 m lub prowadzona jest z użyciem innych stałych konstrukcji lub urządzeń zapobiegających upadkom.
Zasady BHP dokładnie opisują, jak należy planować i prowadzić prace wysokościowe, aby zredukować ryzyko wypadków. Kluczowe znaczenie mają wówczas przeszkolenie pracowników, zapewnienie im odpowiedniego wyposażenia i środków ochronnych (uprzęże, hełmy, obuwie BHP) oraz nadzór nad wykonywaniem robót. Ważne jest także oznakowanie miejsca prowadzenia prac, na przykład z użyciem taśm.
Pracownicy, którzy mają pracować na wysokości, powinni także mieć uprawnienia wysokościowe. Aby je uzyskać, należy przejść badania wysokościowe.
Sprzęt używany w pracach wysokościowych
Podczas prac na wysokości używane są różne rodzaje sprzętów dopasowanych do specyfiki miejsca pracy. Ich dobór powinien uwzględniać warunki panujące w danym miejscu dla maksymalnego bezpieczeństwa pracowników.
Do prac wysokościowych wykorzystywane są:
- drabiny przenośne,
- klamry, pomosty i inne podwyższenia,
- rusztowania,
- podesty robocze,
- podesty ruchome przejezdne (zwyżki, podnośniki koszowe).
Fot. AA Herkules
Podnośniki na budowie podnoszą… przede wszystkim bezpieczeństwo pracy na wysokości!
Jak wskazują specjaliści z wypożyczalni AA Herkules, wśród sprzętów używanych w pracach wysokościowych optymalnym poziomem bezpieczeństwa wyróżniają się podnośniki koszowe.
Podnośniki to urządzenia, które umożliwiają prowadzenie robót na wysokości od kilku do nawet 58 metrów oraz w wielu przypadkach daleki zasięg boczny - od kilku do prawie 25 metrów. Zalicza się do nich szeroka gama zróżnicowanych konstrukcyjnie modeli w tym poza modelami teleskopowymi z wymienionymi wcześniej zasięgami, podnośniki nożycowe, podnośniki teleskopowo-przegubowe, podnośniki gąsienicowe oraz podnośniki masztowe.
Do obsługi sprzętu potrzebne są uprawnienia na podnośniki, które uzyskuje się podczas kursów z egzaminem UDT/TDT.
Systemy bezpieczeństwa w podnośnikach koszowych
W nowoczesnych podnośnikach stosowane są rozwiązania konstrukcyjne oraz specjalne systemy podnoszące poziom bezpieczeństwa, z których najważniejsze to:
- Barierki i uchwyty – otaczają kosz w podnośniku i redukują ryzyko upadków z wysokości,
- Kotwy na karabinki – pozwalają na przypięcie uprzęży, aby zapobiec wypadkom przy wychyleniu się poza obrys kosza,
- Czujniki bezpieczeństwa – między innymi czujniki krańcowe, czujniki przeciążenia z ogranicznikami udźwigu,
- Poziomica elektroniczna – odgrywa rolę czujniku przechyłu, informuje o nadmiernym przechyleniu się urządzenia i wyłącza jego funkcje,
- Podpory lub płozy – stabilizują urządzenie, zapobiegając jego przechylaniu, także na nierównym terenie,
- Blokada osi wahliwej – blokuje oś w momencie uniesienia platformy, dzięki czemu wszystkie koła podnośnika stykają się z podłożem,
- Opony wypełnione pianką – amortyzują urządzenie i umożliwiają bezpieczną jazdę po nierównościach, zapobiegając jednocześnie nagłym ubytkom powietrza w przypadku przebicia,
- Ogranicznik prędkości – uruchamia tryb wolnej jazdy przy rozłożonym podeście, natomiast przy złożonym pozwala na jazdę z pełną prędkością,
- Zamek hydrauliczny – zapobiega niekontrolowanemu opadaniu platformy przy braku ciśnienia w systemie hydraulicznym podnośnika.
Wybór nowoczesnego podnośnika może zatem podwyższyć poziom bezpieczeństwa prac na wysokości, a tym samym zmniejszyć ryzyko wypadków.
Gdzie wynająć podnośniki i uzyskać więcej informacji o bezpiecznej pracy?
Więcej informacji dotyczących wynajmu podnośników oraz ich możliwości i bezpiecznej pracy można uzyskać kontaktując się z wypożyczalnią AA HERKULES pod telefonem +48 511 520 520 oraz na stronie internetowej: https://www.wypozyczalniapodnosnikow.pl/.
Informacje o przepisach dostępne są także w podstawie prawnej tj. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U.2003.169.1650).
Artykuł opracowała Oliwia Goczoł, specjalista ds. wynajmu AA HERKULES
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.