Jeżeli mieszkasz w Częstochowie i od stycznia 2023 r. chciałbyś płacić nawet o połowę mniejszy podatek od nieruchomości, zainwestuj w… rośliny. Proekologiczna inicjatywa prezydenta miasta, Krzysztofa Matyjaszczyka, została pozytywnie przyjęta na posiedzeniu rady miejskiej. Na ulgę podatkową mogą liczyć osoby prywatne, które zdecydują się zazielenić elewacje` lub dachy swoich budynków albo zamontują ogród wertykalny.
Fot. Elena Odareeva, Adobe Stock
Pomysł jest częścią planu „CzęstoZielona” w ramach programu Kierunek Przyjazna Częstochowa, mającego na celu uczynić z miasta miejsce bardziej zielone, ekologiczne i przyjazne mieszkańcom. To także zachęta dla prywatnych osób do podjęcia inicjatyw społecznych i aktywnego uczestnictwa z kształtowaniu przestrzeni miejskiej.
Ulga będzie dotyczyć jedynie budynków mieszkalnych, zajmowanych przez osoby fizyczne – nie będą mogły z niej skorzystać przedsiębiorstwa oraz nie podlegają jej powierzchnie użytkowe lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej.
Aby móc ubiegać się o „zielone” zwolnienie podatkowe, dla danej nieruchomości musi zostać spełniony jeden z poniższych warunków:
- zostały wykonane i są utrzymywane nasadzenia roślin wieloletnich (z warstwą wegetacyjną o grubości nie mniejszej niż 10 cm) na całej powierzchni dachu z wyjątkiem części niemożliwych do obsadzenia roślinnością ze względów technicznych;
- zostały zainstalowane i są utrzymywane na całej szerokości ściany zewnętrznej ogrody wertykalne (instalacje obsadzone roślinami), stanowiące co najmniej 75% powierzchni ściany zewnętrznej, na której zostały utworzone te ogrody;
- została obsadzona pnącymi roślinami wieloletnimi, których korzenie znajdują się w ziemi, i jest utrzymywana fasada, na całej szerokości przynajmniej jednej ściany budynku, na co najmniej 50% powierzchni zewnętrznej tej ściany.
Począwszy od 2022 r. chcemy w mieście tworzyć jeszcze więcej miejsca dla zieleni – zapowiada prezydent. Jest to zgodne z ideą programu „CzęstoZielona” oraz wolą mieszkańców, którzy zielone inicjatywy chętnie zgłaszają m.in. w ramach budżetu obywatelskiego oraz lokalnych inicjatyw.
W ostatniej edycji Budżetu Obywatelskiego Częstochowy dużym powodzeniem cieszyły się projekty kładące nacisk na ekologię i nowe nasadzenia w mieście. Dzięki decyzji głosujących w 12 dzielnicach powstaną zielone ściany – które oprócz walorów estetycznych będą także pomagały redukować smog.
Centrum Usług Komunalnych z uwzględnieniem konsultacji społecznych wytypowało budynki do realizacji projektu – ponieważ w przeważającej mierze są to obiekty oświatowe, obecnie trwają szczegółowe ustalenia z dyrekcjami, które ściany zostaną poddane zazielenieniu.
Lista budynków wybranych przez CUK w Częstochowie:
- Szkoła Podstawowa nr 24 – Wyczerpy-Aniołów
- Hala Polonia – Tysiąclecie
- Szkoła Podstawowa nr 14 – Śródmieście
- Plac Samuela Willenberga – Stare Miasto
- Szkoła Podstawowa nr 16 – Stradom
- Szkoła Podstawowa nr 38 – Parkitka
- Szkoła Podstawowa nr 49 – Wrzosowiak
- Szkoła Podstawowa nr 9 – Trzech Wieszczów
- Szkoła Podstawowa nr 13 – Lisiniec
- Szkoła Podstawowa nr 54 – Północ
- Szkoła Podstawowa nr 7 – Raków
- Budynek Miejskiego Zarządu Dróg - Zawodzie-Dąbie
Zobacz także: Pół roku do końca modernizacji amfiteatru w Szczecinie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.