Siłowniki pneumatyczne – małe i niepozorne, a jednak niezbędne

Szerokie spektrum zastosowania mają niewątpliwie siłowniki pneumatyczne. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie praca wymaga dużej siły. Nie od dziś wiadomo, że przedsiębiorcy szukają rozwiązań, które zamienią pracownika na przysłowiową maszynę, a mianowicie kapitał ludzki ma być zastąpiony na maszynowy, gdyż wtedy intensyfikacja pracy jest na najwyższym poziomie, zaś ryzyko błędów jest zredukowane niemal do zera. I tutaj właśnie doskonale sprawdzają się siłowniki pneumatyczne, których praca polega na zamianie energii sprężonego powietrza na energię mechaniczną. Wszystko to odbywa się niezwykle szybko. Rzeczywiście unowocześniają one procesy produkcyjne, gdyż zamiast siły mięśni człowieka wykorzystuje się siłę maszyn, które wprowadzane są w ruch. Nie można nie zwrócić uwagi na ich czynnik napędzający, którym jest sprężone powietrze. Jak wiadomo jest ono łatwo dostępne i można z niego korzystać zasadniczo w każdych warunkach. Mogą być wykonane z różnych materiałów. Można nawet zamówić siłowniki specjalnego zastosowania, które wykonywane są na zlecenie. Oczywiście poza halami produkcyjnymi czy ciężkim przemysłem maszynowym wykorzystuje się je w służbach ratunkowych. Mają one zastosowanie w przecinakach czy rozwierakach, a jak wiadomo te sprzęty pozwalają przyspieszyć proces ratunkowy w wypadkach komunikacyjnych.

Bezpieczeństwo i higiena pracy – dlaczego warto wybierać siłowniki pneumatyczne

Każdego roku liczba wypadków, do których dochodzi w zakładach pracy jest relatywnie duża. Najczęstszą przyczyną wypadków jest błąd ludzki. Tak naprawdę wystarczy tylko chwila nieuwagi, by doszło do wypadku. Dlatego też w myśl BHP trzeba szukać rozwiązań, które owe bezpieczeństwo zwiększają. Ciężkie maszyny można wprowadzać w ruch wykorzystując siłowniki pneumatyczne, które notabene sprawdzają się wszędzie tam, gdzie wymagany jest ruch jednostajny i regularny. Prowadzenie gazu pod ciśnieniem powoduje ruch trzpienia, co z kolei wpływa na przemieszczanie się końcówki roboczej. W ten sposób praca wykonywana jest niezwykle szybko, ale też cały proces jest niezwykle bezpieczny. Siłowniki pneumatyczne są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Mogą być wykonane nawet z kwasoodpornej stali. W ten sposób sprawdzą się nawet w wymagających warunkach. Powietrze, które wykorzystują jest czyste, a więc i bezpieczne dla obsługi. Siłownik pneumatyczny może pracować w różnych niesprzyjających warunkach. Siłowniki wykorzystuje się nawet w atmosferze wybuchowej. Oczywiście trzeba pamiętać, że wtedy powinny posiadać specjalne uszczelnienia, np. w strefach zapylonych można wykorzystywać siłowniki stalowe z pokrywami i tulejami.

Ekologia na najwyższym poziomie

Siłowniki pneumatyczne są nie tylko bezpieczne w stosowaniu, ale i zapewniają efektywność prac. Jednocześnie można uznać je za w pełni ekologiczne. Otóż nawet jeżeli dochodzi do rozszczelnienia, to powietrze, które się wydobywa jest czyste i nie powoduje zanieczyszczenia środowiska. Nie trzeba więc obawiać się także, że dojdzie do generowania odpadów, które są niebezpieczne. Wykorzystanie siłowników pneumatycznych rzeczywiście obniża koszty produkcyjne, gdyż należy zauważyć, że są one także energooszczędne.

Wybór uszczelnień dla siłowników pneumatycznych

W wielu branżach panują trudne warunki pracy, dlatego też konieczne jest zastosowanie siłowników wykonanych z przystosowanych do trudnych warunków materiałów. Doskonale sprawdzają się modele ze stali nierdzewnej. Warto wybrać takie zgodne z normami ISO 6432 i ISO 15552 czy ISO 21287. Warto jeszcze pamiętać, że do siłowników należy dobrać odpowiednie uszczelnienia. Najczęściej stosuje się uszczelnienia z poliuretanu, które sprawdzają się także w trudnych warunkach pracy. Dobrym wyborem są także uszczelnienia z kauczuku fluorowego, które sprawdzają się szczególnie tam, gdzie panują wysokie temperatury, ale nie bez znaczenia jest fakt, że są odporne na paliwa czy olej. Wszędzie tam, gdzie zapylenie jest duże należy stosować uszczelnienia z NBR. Posiadają one odpowiednią wkładkę, która zbiera i odprowadza brud zgromadzony na tłoczysku.