Historia Bastionu Sakwowego sięga 1571 r. To część nieistniejących już fortyfikacji Wrocławia. Obiekt jest w złym stanie technicznym, a remont ma przywrócić mu atrakcyjność. W piątek, 25 marca 2022 r. podpisano umowę na prace budowlane.
Wizualizacja Bastionu Sakwowego po remoncie. Źródło: ZIM
Dziś podpisujemy umowę na rewitalizację Bastionu Sakwowego, znanego także pod nazwą Wzgórze Partyzantów. To historyczne wzgórze, które dało nazwie bramie miasta, a potem samemu bastionowi. Jego rewitalizacja pozwoli zyskać kolejną atrakcję w naszym mieście, do którego w kilka minut dojdziemy spacerem z Dworca Głównego czy naszej wrocławskiej opery. Obiekty, które jeszcze w pierwszej połowie XX w. wyglądały naprawdę okazale, aktualnie są w bardzo złym stanie technicznym – powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Koszty remontu wyniosą 26,8 mln zł brutto, ma on zostać przeprowadzony w 18 miesięcy, a wykona go spółka Castellum. 18,5 mln zł miasto otrzyma z budżetu państwa w ramach rządowego programu Polski Ład.
Wizualizacja Bastionu Sakwowego po remoncie. Źródło: ZIM
W ramach prac dojdzie do rewaloryzacji Pawilonu Perystylowego (dawnej Reduty) o powierzchni użytkowej 460 m2. Zaplanowano takie działania, jak odrestaurowanie sali kolumnowej (200 m2), technicznych, zaplecza sanitarnego i szatni. Dojdzie do renowacji elewacji i przyległego terenu.
W przypadku kolumnady na obszarze 375 m2 przewidziano remont podziemia (kawiarnia, bufet, sanitariaty, dostęp dla osób z niepełnosprawnością) i części naziemnej – odrestaurowanie posadzek, sklepień, ścian z malowidłami, schodów, zabytkowego oświetlenia z balustradami i tarasu z kolumnadą.
Wizualizacja Bastionu Sakwowego po remoncie. Źródło: ZIM
Odnowiona zostanie też fontanna na placu (otrzyma nową nieckę), a jego teren zostanie zagospodarowany. Takie prace będą dotyczyć także schodów z balustradami i nawierzchni placu. Pojawią się nowe drzewa i krzewy, oświetlenie, ławki i kosze na śmieci. Remont czeka alejkę spacerową od ul. Piotra Skargi.
Wizualizacja Bastionu Sakwowego po remoncie. Źródło: ZIM
Niezwykle się cieszę, że rozpoczynamy remont i renowację bardzo wyjątkowego zespołu Wzgórza Partyzantów. Po realizacji pierwszego etapu, miejsce znów będzie dostępne dla mieszkańców Wrocławia i ponownie będzie pełniło funkcję rekreacyjną, powiększając de facto ścisłe centrum miasta. Moim marzeniem jest, by docelowo całe założenie architektoniczne zostało odtworzone, a wieńcząca wzgórze glorietta, zamknęła oś widokową ul. Teatralnej – stwierdziła Magdalena Wankowska, miejska konserwator zabytków. Odbudowanie ponad 30-metrowej glorietty na razie nie jest możliwe za względu na wysokie koszty inwestycji.
Przeczytaj także: Dworzec Kraków Swoszowice otwarty po przebudowie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.