PKP korzysta z rządowego programu przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu i wybuduje nowe przystanki w Kołobrzegu, Świdwinie i Koszalinie. Wybrano już wykonawców, a zakończenie robót planowane jest na 2023 r.
Fot. PKP
„Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” to inwestycja w lepszy dostęp do kolei także w województwie zachodniopomorskim. Dzięki poprawie dostępu do pociągów oraz warunków obsługi na peronach pasażerowie chętniej wybiorą kolej w codziennych podróżach do pracy lub szkoły. Na realizację programu polski rząd przeznaczył miliard złotych – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.
W ramach projektu przewidziano budowę nowych przystanków kolejowych w 10 lokalizacjach: Koszalin Północny, Koszalin Bukowe, Kołobrzeg Wschód, Kołobrzeg Zachód, Świdwin Zamek, Szczecinek Bugno, Recz Pomorski, Łubowo, Złocieniec, Przecław, a także Radziszewo i Szczecinek.
Obecnie Polskie Koleje Państwowe PLK podpisały umowy na realizację 6 nowych peronów w Kołobrzegu, Świdwinie i Koszalinie:
- Kołobrzeg Zachód - przy ulicy Grzybowskiej
- Kołobrzeg Wschód - jeden peron przy ulicy Fredry (dla linii 402 Koszalin–Goleniów), drugi przy ulicy Koszalińskiej (dla linii 404 Szczecinek–Kołobrzeg)
- Świdwin Zamek - w okolicach przejazdu kolejowo-drogowego przy ulicy Niedziałkowskiego
- Koszalin Północny - w sąsiedztwie wiaduktu kolejowego przy ulicy Batalionów Chłopskich
- Koszalin Bukowe w sąsiedztwie wiaduktu drogowego, przy ulicy Władysława IV.
Nowa infrastruktura, zaprojektowana z myślą o komforcie podróżnych, ma przekonywać do wyboru kolei jako szybkiego i wygodnego środka transportu. Perony będą wyższe niż dotychczasowe, aby ułatwić wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Przewidziane są wiaty chroniące przed złymi warunkami meteorologicznymi, ławki oraz stojaki na rowery. Nie zabraknie też nowoczesnego oświetlenia oraz systemu informacji pasażerskiej. Wybudowane zostaną pochylnie i ścieżki naprowadzające dla osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się.
Inwestycja z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” będzie szczególnie ważna dla podróżujących w kierunku Szczecina, Słupska i Białogardu. Efektywne wykorzystywanie środków z budżetu państwa i środków unijnych sprzyja rozwojowi najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego, jakim jest kolei – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Budżet na realizację przystanków w Kołobrzegu, Świdwinie i Koszalinie wynosi 16,5 mln zł, a wykonawcami w formule „zaprojektuj i zbuduj” będą EL-IN Sp. z o.o. oraz INFRAKOL Sp. z o.o. Sp. k.
Może Cię także zainteresować: Pociągi już dojeżdżają do przejścia granicznego w Krościenku
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.