Jeśli zdecydujesz się na płytę fundamentową, nie korzystaj z usług niesprawdzonych firm o wątpliwej reputacji. Zwróć się o pomoc do doświadczonych fachowców, którzy zbrojenie płyty fundamentowej mają w małym palcu. Skorzystaj z profesjonalnej wyceny i ciesz się z oszczędności, które przerosną Twoje najśmielsze oczekiwania inwestycyjne.

Co to jest płyta fundamentowa?

Na początku warto zaznaczyć, że płyta fundamentowa to betonowa płyta, która jest zbrojona prętami oraz siatką. Wylewa się ją na placu budowy, a wykonywana jest przy użyciu specjalnych elementów brzegowych, gwarantujących termiczną izolację pionową.

Zwykle budowa płyty fundamentowej zakłada stworzenie warstwy 20-centymetrowej. Zdarzają się jednak projekty i przypadki, gdy grubości płyty wynieść mogą nawet 25-30 cm.

Dlaczego warto wybrać płytę fundamentową zamiast tradycyjnego fundamentu?

W przeciwieństwie do tradycyjnych fundamentów, płyty są proste do wykonania, a ich stworzenie trwa bardzo krótko. Co więcej, doskonale sprawdzają się nawet w trudnym terenie. Wylewanie ich pozwala na uniknięcie niechcianych błędów, które czasem pojawiają się w przypadku tworzenia ścian fundamentowych i układania ocieplenia czy izolacji przeciwwilgociowej.

Tradycyjne fundamenty wymagają także wykonania o wiele głębszego wykopu, co nie zawsze jest możliwe. Uniknięcie tej pracy pozwala na zaoszczędzenie znacznej ilości czasu oraz oczywiście pieniędzy.

Najważniejsze cechy płyty fundamentowej

Kiedy mamy do czynienia z wysokiej jakości płytą fundamentową? Mowa tu o czterech najważniejszych aspektach: płycie żelbetonowej, betonie, zbrojeniu oraz izolacji termicznej.

Pierwsza z wymienionych powinna zostać posadowiona na żwirowej podsypce, której minimalna grubość to 30 cm. Sama płyta żelbetonowa powinna mieć 20 cm. Klasa betonu C-16/20, a zbrojenie przygotowane z żebrowanych prętów stalowych i strzemion krawędziowych. Izolacją termiczną jest styropian Hydro, XPS, EPS.

Jakie zalety mają płyty fundamentowe?

Jakie są główne zalety posadowienia budynku na płycie fundamentowej? Metoda ta zwykle jest tańsza niż tradycyjne fundamenty. Nie są w niej wykorzystywane belki stropowe i inne elementy drewniane, co pozwala na znaczne oszczędności.

Warto dodać również, że płyta fundamentowa nie ma pod sobą przestrzeni pełzającej. Sprawia to, że wykorzystywanie jej na jakimkolwiek polu eksploatacji pozwoli na znaczne oszczędności na mediach związanych z ogrzewaniem czy klimatyzacją. Brak wolnej przestrzeni w warstwie podbudowy chroni także przed innymi problemami, takimi jak np. gryzonie, owady, grzyby czy pleśń.

Zaletą płyt fundamentowych, o której nie można zapomnieć, jest szybkość ich realizacji. Wylewka trwa zwykle zaledwie jeden dzień, a cała usługa może być zrealizowana nawet w cztery dni, o ile pozwoli na to pogoda. Przekłada się to na szybszą realizację całej inwestycji oraz niższe koszty związane np. z wynajmem profesjonalnego sprzętu.

Czy płyta fundamentowa ma jakieś wady?

Jak każde rozwiązanie, również płyty fundamentowe mają swoje mocne oraz nieco słabsze strony. Na szczęście w przypadku tego rozwiązania tych drugich jest znacznie mniej, warto jednak zdawać sobie sprawę z ich istnienia.

Najważniejszą kwestią jest brak przestrzeni pod płytami fundamentowymi, który może być zaletą (co przedstawione zostało wcześniej), ale również drobnym minusem. Wynika to z faktu, że przez brak miejsca wentylacja czy wszelkie przewody muszą zostać ukryte na poddaszu lub w ścianach.

Istotny może być też fakt, że wszelkie wycieki hydrauliczne w przypadku płyt fundamentowych muszą być wykonywane w sposób profesjonalny. Zdarzają się one rzadko, a zatrudnianie do nich sprawdzonych fachowców wiąże się z wysoką jakością realizowanej usługi, trudno więc uznać to za zdecydowany minus tego rozwiązania.

Co jeszcze musisz wiedzieć o płycie fundamentowej?

Jeśli interesuje Cię płyta fundamentowa, zapoznaj się z etapami jej powstawania. Cały proces nie jest skomplikowany, warto jednak do niego zatrudnić profesjonalną firmę, która zajmie się wszystkim za Ciebie w sposób kompleksowy.

Mowa jest tu m.in. o przygotowaniu gruntu pod płytę, rozłożeniu elementów brzegowych czy równaniu kształtów wykonanych ze styropianu. Kolejnym krokiem jest precyzyjne łączenie i uszczelnianie elementów, a także sprawdzenie lokalizacji elementów granicznych. Po tym wszystkim czas na sprawdzenie zewnętrznych wymiarów i oznaczenie punktów pod przepusty.

Na koniec fachowcy zajmą się rozłożeniem instalacji oraz poziomej izolacji termicznej, a także wykonaniem przejść pod przepusty w niej. Dalej został już tylko montaż zbrojenia, zajęcie się systemem grzewczym oraz wylewka betonu.