Partnerzy portalu

Londyn. Sztuka w parze z inżynierią

Opublikowano: 28-04-2022 Źródło: tidaway.london.com

Na Putney Embankment w Londynie zainstalowano pierwszą rzeźbiarską kolumnę wentylacyjną, która będzie wyznaczać trasę kanału ściekowego wzdłuż Tamizy.


Fot. www.tideway.london Fot. www.tideway.london

Elementy wentylacji, zaprojektowane jako artystyczna odpowiedź na wymagania inżynierii funkcjonalnej, ostatecznie zajmą dziewięć miejsc, w których Tideway tworzy nowe nadrzeczne przestrzenie publiczne w stolicy Wielkiej Brytanii.  
 
Kolumny wentylacyjne są niezbędne do regulacji stężenia gazów w kanale ściekowym. W Londynie przyjęły nietypową, artystyczną formę pięciometrowych rzeźb inspirowanych płynącą wodą. Na każdej z kolumn umieszczono fragment wiersza nawiązującego do lokalnego dziedzictwa.  

Fot. www.tideway.london
Fot. www.tideway.london

Konteksty kulturowe projektu zostały dopracowane w najdrobniejszych szczegółach np. rzeźby zostały odlane z brązu niklowoaluminiowego - tego samego stopu, z którego wytwarza się śruby napędowe statków, a ich skręcona forma zainspirowana została „obliczeniową dynamiką płynów” pokazującą, w jaki sposób przepływy przemieszczają się w dół systemu wirów do głównego kanału ściekowego.

Pierwsza zamontowana już wentylacyjna kolumno-rzeźba została odlana w Holandii i wykończona w Waltham Forest. Widnieje na niej wiersz odnoszący się do zaginionej rzeki Beverly Brook i jej związku z wczesnymi wyścigami pływackimi kobiet.

Fot. www.tideway.london Fot. www.tideway.london

Artystycznie zaprojektowana przestrzeń publiczna

Obszary wokół kolumn wentylacyjnych będą zawierać także szereg innych elementów artystycznych w tym: indywidualną architekturę, stałe dzieła sztuki, a także specjalnie zamówioną na potrzeby projektu poezję skupiającą się na aspekcie dziedzictwa kulturowego i krajobrazowego nadbrzeża Tamizy – jej autorką będzie poetka Dorothy Smartt.

Mieszkańcy Putney wkrótce skorzystają nie tylko z czystszej Tamizy, ale z całego projektu przestrzeni publicznej, oferującego zupełnie nowy widok na Tamizę, a także szereg elementów artystycznych i rzeźbiarskich nawiązujących do historii naszego obszaru – powiedziała Fleur Anderson, radna dzielnicy Putney. 

Może Cię także zainteresować: Warszawa: konkurs na koncepcję bosmanatu rozstrzygnięty

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!