Prace zostały podzielone na kilka zadań inwestycyjnych. W ramach zadania „Rozbudowa Nabrzeża Oliwskiego w Porcie Gdańsk” zmodernizowano w sumie 1 365 m nabrzeży Ziółkowskiego, Oliwskiego i Zakrętu Pięciu Gwizdków. Tym samym utworzono stanowiska cumownicze pozwalające na obsługę największych jednostek wpływających do portu wewnętrznego. Wykonano również niezbędne roboty towarzyszące w zakresie instalacji sanitarnych, elektroenergetycznych, teletechnicznych, prac czerpalnych, nawierzchni drogowych i kolejowych oraz torów poddźwigowych – mówi Magdalena Schulz, główny specjalista ds. inwestycji w Porcie Gdańsk.

Nabrzeże Ziółkowskiego na odcinku ogólnodostępnym zyskało miejsce do cumowania jednostek pasażerskich. Prace zwiększyły przepustowość obiektu, a także podniosły poziom bezpieczeństwa manewrujących i zawijających do niego jednostek. Nabrzeże zostanie wyposażone z ławki i kosze na śmieci dla odwiedzających i obserwujących statki.

Nabrzeże Oliwskie obsłuży większą liczbę jednostek jednocześnie. Tu przeładowuje się głównie drobnicę, w szczególności wyroby i konstrukcje stalowe. Wpływają tu także statki ze zbożem, ładunkami ciężkimi i ponadgabarytowymi oraz samochodami osobowymi. Obiekt ma dobre połączenie z siecią dróg samochodowych, kolejowych i wodnych, znajduje się w bliskim sąsiedztwie wejścia do portu. Jego rozbudowa i modernizacja pozwoliła na wydłużenie linii cumowniczej zwiększając wydajność i prawdopodobnie ilość przyjmowanych ładunków.

Prace trwały dłużej ze względu konieczność przeprowadzenia dodatkowych czynności związanych z rozpoznaniem archeologicznym, oraz problemami z dostawą materiałów z uwagi na zakłócenia łańcucha dostaw spowodowanego pandemią COVID-19 – informuje ZMPG.

Na Nabrzeżu Zbożowym zamontowano nowe oznakowanie, sprzęt ratunkowy , oświetlenie, barierki. Pojawią się także ławki i kosze. Po przeciwległej stronie kanału przy Nabrzeżu Wisłoujście trwa budowa Centrum Kompetencji Offshore, inwestycja Uniwersytetu Morskiego. Będzie ono zapleczem naukowo-badawczym dla polskiej gospodarki morskiej i morskiej energetyki wiatrowej.

Wykonawcą kontraktu zawartego w styczniu 2019 r. była firma Strabag (lider konsorcjum).

Przeczytaj także: CPK: przygotowania do przetargu na budowę linii kolejowych