• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Po dwóch latach przebudowy otwarto dworzec kolejowy w Bolesławcu

Opublikowano: 09-05-2022 Źródło: PKP

Dwa lata trwała przebudowa dworca kolejowego w Bolesławcu (woj. dolnośląskie). Elewacje utrzymano w historycznym kolorze, odrestaurowano detale w holu, unowocześniono wnętrza.


Fot. PKP Fot. PKP

Poddano renowacji elewację z jej detalami architektonicznymi. Neutralny kolor koresponduje z brązową stolarką drzwiową z geometrycznymi podziałami oraz stolarką okienną w kolorze starej bieli. Przy wejściu znajdują się kolumny jońskie z piaskowca.

W modernistycznym budynku znajduje się obszerny hol z poczekalnią. Odnowiono zabytkowe wnętrze – przeprowadzono prace konserwacyjne akwamarynowych płytek na ścianach oraz kolumnach holu, a także ceramicznych detali wieńczących okładzinę i kapitele kolumn.

Poczekalnię wyposażono w ławki, kosze, gabloty na rozkłady jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, zamontowano owalne oprawy sufitowe z oświetleniem. Strefę obsługi podróżnych – poczekalnię, kasy biletowe, pomieszczenie dla rodziców z dziećmi, toalety – połączono z komercyjną (salon fryzjerski i wkrótce kawiarnia). W budynku znaczną część pomieszczeń zajmie jednostka sądu okręgowego w Jeleniej Górze.

Fot. PKP Fot. PKP

Zlikwidowano bariery architektoniczne i wprowadzono szereg ułatwień dla osób z niepełnosprawnościami. Zamontowano oświetlenie LED z automatyką sterującą, zadbano o ograniczenie strat ciepła. System BMS (ang. Building Management System) kontroluje prace instalacji i urządzeń dworcowych, optymalizując zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody. Zainstalowano monitoring oraz rozwiązania antywłamaniowe i przeciwpożarowe.

W otoczeniu dworca dawny szalet stał się wiatą rowerową z pomieszczeniami technicznymi. Pojawiły się parking rowerowy i elementy małej architektury.

Dworzec w Bolesławcu otwarto w 1845 r. W 1866 r. rozbudowano go o wieżę, natomiast współczesna bryła to efekt przebudowy z 1926 r. Wtedy nadano mu charakter modernistyczny, powiększono o nowe powierzchnie, w tym hol kasowy i poczekalnie dla podróżnych kilku klas.

Przebudowa pochłonęła 19,6 mln zł. Prace prowadzono w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wykonawcą byłą firma Lindner Polska, projekt przygotowała spółka Anarchi Group, a nadzór inwestorski pełniło przedsiębiorstwo Safage SAS.

Przeczytaj także: Dolina Popradu: przebudowa czterech dworców i budowa dwóch nowych

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!