Zapewnienie komfortu pracownikom w czasie upałów – interes pracodawcy i prawny obowiązek

Organizując pracę na budowie w czasie upałów należy kierować się przede wszystkim przepisami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, a także empatią, wyrozumiałością i rozsądkiem.

Podstawową kwestią, które reguluje wyżej wymienione rozporządzenie, jest dostęp pracowników do wody pitnej. Każdy pracownik bez względu na pogodę ma prawo do dostępu do wody pitnej z zaworów czerpalnych w odległości 75 metrów. W czasie upałów powyżej 25 st. C pracownicy fizyczni (wszyscy pracownicy przy temperaturze przekraczającej 28 t. C) mają prawo dodatkowo do dostępu do zimnych napojów wzbogaconych o odpowiednie sole mineralne i witaminy - powinny być one dostępne w ilości odpowiadającej potrzebom przez całą zmianę. Ważny będzie również dostęp do wody do celów higienicznych w odległości nie większej niż 75 metrów.

Należy mieć również świadomość, że w czasie największych upałów pracownik może z własnej inicjatywy przerwać pracę - jeżeli jej dalsze wykonywanie zagrażałoby jego zdrowiu lub życiu - w takiej sytuacji powinien od niezwłocznie poinformować przełożonego o zaistniałych okolicznościach. W czasie upałów przekraczających 30 st. C i wilgotność 65% praca młodocianych pracowników (16-18 lat) jest zabroniona.

Stwórz strefę relaksu, gdzie pracownik będzie mógł odpocząć podczas przerwy

Przestrzeganie opisanych wyżej przepisów prawa to podstawa. Warto jednak wprowadzać także inne rozwiązania, które ułatwią pracownikom wykonywanie swoich obowiązków przy upale. Istnieje bardzo wiele możliwości, jak to zrobić. Wiele z nich nie wiąże się wcale z dużymi kosztami, a może znacząco przełożyć się na kondycję i samopoczucie pracowników, a tym samym większą wydajność pracy i lepszą atmosferę w firmie. Z całą pewnością warto rozważyć wprowadzenie dodatkowych przerw lub reorganizację czasu pracy w ten sposób, by najcięższe obowiązki nie musiały być wykonywane w południe w pełnym słońcu.

Innym dobrym rozwiązaniem może być zorganizowanie kącika wypoczynkowego na budowie. Warto zakupić proste meble ogrodowe, na przykład meble ogrodowe Vidaxl, tak by pracownicy mieli gdzie usiąść, w spokoju napić się i zjeść drugie śniadanie. Solidne zestawy można kupić już w bardzo przyjaznych cenach, a takie miejsce może przełożyć się na znaczny komfort i wygodę. Wystarczą krzesła lub ławki i małe stoliki kawowe. Jeżeli w pobliżu nie ma zadaszenia, to warto kupić parasole, które będą chroniły przed intensywnym słońcem. Tak zorganizowany kącik wypoczynkowy będzie wyglądał estetycznie i może być wizytówką firmy. Oczywiście w każdym przypadku warto rozmawiać z pracownikami i pytać o ich potrzeby i propozycje rozwiązań problemów.