Przykłady badań nieniszczących spoin

Badania nieniszczące przeprowadzane są najczęściej podczas rutynowej kontroli konstrukcji lub ich remontu. Dlatego tak ważne jest, aby badania te nie były inwazyjne i nie naraziły badanego obiektu na uszkodzenia. Podstawowym badaniem z kategorii nieniszczących jest badanie wizualne VT, zwane inaczej wzrokowym. Następnie wymienić można:

  • badania penetracyjne PT,
  • badania magnetyczno-proszkowe MT,
  • badania ultradźwiękowe UT,
  • badania radiograficzne RT,
  • badania prądami wirowymi ET.

Wszystkie wymienione badania nieniszczące oferuje Zakład Badań Nieniszczących Ultrarent. Posiadająca wieloletnie doświadczenie firma świadczy usługi na terenie całej Polski oraz krajów UE, w terminach dostosowanych do potrzeb klientów. Przedsiębiorstwo posiada nowoczesną aparaturę badawczą oraz kompetencje laboratoryjne potwierdzone przez UDT. Więcej informacji na temat tej firmy można znaleźć na stronie ultrarent.pl.

Metodą NDT można przeprowadzić również pomiary twardości HT, badania składu chemicznego PMI i szczelności LT oraz ultradźwiękowe pomiary grubości UTT. Wybór metody badania zależy oczywiście od rodzaju wymagającej inspekcji konstrukcji. Należy więc wziąć pod uwagę:

  • wielkość i kształt elementu,
  • użyte metody spawania,
  • podstawowy i dodatkowy materiał wykonania i jego grubość,
  • stan powierzchni,
  • rodzaj złącza i jego wymiary,
  • spodziewane rodzaje niezgodności spawalniczych i ich umiejscowienie.

Jak przeprowadzić badania jakości spoin?

Badania nieniszczące ujawniają różnego rodzaju niezgodności spawalnicze takie jak korozja, wady kształtu, niewłaściwy montaż, nieciągłości oraz pęknięcia zarówno na powierzchni, jak i pod nią. Oczywiście sposób wykonania badań będzie przede wszystkim zależał od wybranej metody badania. Najprostsze do przeprowadzenia są badania wizualne. To od nich zaczynamy inspekcję spoin, niczym zdecydujemy się na metody bardziej złożone. Do ich wykonania potrzebujemy przede wszystkim światła widzialnego. Następnie przydadzą się takie narzędzia jak spoinomierze, przymiary kątowe i liniowe, suwmiarki, lupy oraz lusterka.

Nieco bardziej skomplikowane są badania penetracyjne, jednak ich przeprowadzenie oraz interpretacja wyników też uchodzą za proste. Korzystamy tutaj z właściwości kapilarnych cieczy i potrzebujemy penetrantu, zmywacza oraz wywoływacza. Te badania ujawnią tylko niezgodności spawalnicze sięgające powierzchni. Do wykrywania nieścisłości spawalniczych na materiałach ferromagnetycznych służą badania magnetyczno-proszkowe. Polegają one na namagnesowaniu badanej powierzchni i użyciu proszku ferromagnetycznego w celu wskazania ewentualnych wad.

Do przeprowadzenia badań wewnątrz spoin nadadzą się badania ultradźwiękowe. Do ich przeprowadzenia wykorzystuje się zjawisko rozchodzenia się fali ultradźwiękowej, która odbija się od niezgodności spawalniczych. Również badania rentgenowskie wykorzystywane są do detekcji niezgodności wewnątrz spoiny. Wymagają jednak obustronnego dostępu do niej.

Badania prądami wirowymi to mniej znana metoda, jednak również niezwykle skuteczna, wykorzystywana zarówno do wykrywania niezgodności powierzchniowych, jak i podpowierzchniowych. Opiera się na zjawisku indukcji elektromagnetycznej.