Większość materiałów metalowych łączy się ze sobą różnymi metodami spawalniczymi. Wybór odpowiedniej zależy głównie od materiałów, jakie dobiera się do wykonania danego połączenia. Ważne, aby złącza wyróżniały się odpowiednio wysoką jakością, a sam proces spawania gwarantował optymalną wydajność. Coraz większą popularnością cieszą się technologie laserowe. Na czym polega spawanie laserowe? Odpowiedź znajdziesz w niniejszym artykule.

Na czym polega spawanie laserowe?

Na czym właściwie polega spawanie laserowe? To nic innego, jak proces spajania, podczas którego wykorzystuje się skupioną wiązkę laserową. Ze względu na ogromną precyzję procesu, często wykorzystuje się go w przeróżnych branżach przemysłowych. Energię wykorzystywaną do spawania wytwarza laser wyróżniający się dużą mocą. Spawanie laserowe doskonale sprawdzi się przy materiałach i komponentach, które trzeba spawać z relatywnie dużą prędkością, jednocześnie zachowując odpowiednio wąską spoinę oraz niskie termiczne odkształcenie. Dlatego spawanie laserowe często stosuje się w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym czy medycznym.

Do spawania laserowego potrzebna jest spawarka laserowa wysokiej jakości. Jakie rozwiązanie warto wybrać? Podpowiadamy w dalszej części niniejszego artykułu.

Spawarka laserowa – dlaczego warto ją wybrać?

Zastanawiasz się, jaką spawarkę laserową wybrać? I dlaczego w ogóle poleca się urządzenia tego rodzaju? Otóż spawarka laserowa traktowana jest jako najlepsza alternatywa dla standardowych technik spawania. Ponadto jest wydajniejsza, ekonomiczniejsza i przede wszystkim precyzyjniejsza. Warto decydować się na sprawdzone urządzenia, szczególnie te innowacyjne, dzięki którym zainteresowany jest w stanie połączyć materiały, mające różnorodne właściwości. Sporą popularnością cieszą się również modele, posiadające mobilne stacje robocze.

Jedną z polecanych spawarek laserowych jest produkt FANUCI 3.0 PRO GenX. To urządzenie wyróżniające się zaawansowaną technologią. Sam proces laserowego spawania polega na tym, że powierzchnia styku elementów, które mają być połączone, stapiana jest ciepłem będącym skutkiem doprowadzania do wskazanego obszaru wiązki światła o ogromnej gęstości i równie sporej energii.

Spawanie wspomnianą wyżej spawarką jest nie tylko precyzyjne i skuteczne, ale także i bezpieczne. Bez problemu można wykorzystać urządzenie na delikatnych powierzchniach. Lasery spawające są w stanie skutecznie połączyć różnego rodzaju materiały, bez względu na właściwości, kształt czy grubość. Spoiny natomiast są niemalże niewidoczne, bardzo trwałe i z reguły estetyczne. Kiedy proces spawania zostanie ukończony, nie jest w ogóle konieczna żadna mechaniczna obróbka.

Technologię laserową najczęściej aktualnie wykorzystuje się w astronautyce, lotnictwie, branży motoryzacyjnej, elektronicznej, w przetwórstwie spożywczym, a także podczas produkcji czy regeneracji matryc oraz produkcji sanitarnych urządzeń.

Warto wiedzieć, że sam laser w przemyśle może mieć także inne zastosowania. Na rynku dostępny jest – na przykład – laser czyszczący do rdzy, który doskonale sprawdzi się w procesie renowacji starych tkanin, obrazów, dzieł sztuki, fresków czy pergaminów. Taki laser czyszczący skutecznie usuwa nie tylko rdzę, ale i farbę, przebarwienia czy napisy naścienne. Można wykorzystać go również do czyszczenia odlewniczych form czy odtłuszczania poszczególnych elementów z olejów oraz smarów.

Jakie zalety i wady ma spawanie laserowe?

Spawanie laserowe ma wiele zalet, a do głównych zalicza się najwyższą precyzję oraz ponadprzeciętną trwałość i stabilność. Ponadto plusem spawania laserowego jest wysoka wydajność całego procesu, łatwość robotyzacji czy automatyzacji oraz możliwość spawania materiałów stosunkowo cienkich. Zaletą jest również mały wpływ termiczny na te części, które znajdują się w bliskim sąsiedztwie ze spawem, możliwość nadania jakiegokolwiek kształtu wspomnianego spawu czy czystość całego procesu. Dodatkowo dzięki spawaniu laserowemu można bez problemu połączyć ze sobą półokrągłe części, które tam, gdzie znajdzie się spaw, muszą do siebie precyzyjnie przylegać.

Niestety spawanie laserowe ma również swoje wady. Do minusów zalicza się przede wszystkim to, że początkowo inwestycja ta może pochłonąć nieco duże koszty. Ponadto należy zachować wysokie standardy związane z bezpieczeństwem. Na jakość spoin wytworzonych tą metodą spory wpływ mają zabrudzenia.

Zachowanie struktury materiału przylegającego można uzyskać na dobrym sprzęcie, nawet jeżeli chodzi o obróbkę stali nierdzewnej. Automatyczny podajnik drutu z pewnością ułatwi wszelkie prace. Nowoczesny automatyczny podajnik drutu Fanuci to świetny wybór, podobnie jak system chłodzenia zintegrowany z maszyną. W razie dodatkowych pytań na temat wielkości obszaru spawania, żywotności jaką mają spawarki laserowe lub kiedy najlepiej sprawdzi się technologia laserowa można zajrzeć na stronę dostawcy tego sprzętu. Oferta obejmuje różne modele, więc może być szeroko stosowana. Warto tylko pamiętać o bieżącej konserwacji, dzięki czemu laser fiber przez długi czas będzie działał bezproblemowo. Wykwalifikowany serwis dostępny jest na terenie całego kraju, dzięki czemu można zamienić tradycyjne spawanie na nowoczesne rozwiązania bez obaw o ewentualne problemy z działaniem sprzętu.