Partnerzy portalu

Educational City Stadium FIFA World Cup 2022: diament Kataru

Opublikowano: 07-07-2022 Źródło: dezeen.com, qatar2022.qa

Nazywany „Diamentem na pustyni” ze względu na charakterystyczną okładzinę elewacji zewnętrznej stadion na 45 350 miejsc i jest jednym z ośmiu obiektów, w których będą rozgrywane mecze podczas mundialu, który ma się rozpocząć już w listopadzie br.


Wizualizacja Educational City Stadium. fot. Najwyższy Komitet ds. Dostaw i Dziedzictwa / qatar2022.qa Wizualizacja Educational City Stadium. fot. Najwyższy Komitet ds. Dostaw i Dziedzictwa / qatar2022.qa
  • Educational City Stadium jest jednym z ośmiu obiektów sportowych wybudowanych od zera 
  • Swym wyglądem przypomina diament - projektanci zadbali nie tylko o estetykę ale i o funkcjonalność budowli
  • Katar chwali się, że stadion jest zeroemisyjny, co jest poddawane w wątpliwość

Historia budowy czwartego z ośmiu postawionych od zera specjalnie na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2022 stadionów: Educational City Stadium w mieście Al-Rayyan, 15km od centrum Dauhy.

  • Czas budowy: 2016 - 2019
  • Projekt: Pattern Design / RFA Fenwick Iribarren Architects
  • Data powstania projektu: 2014-2016
  • Wykonawcy: J&P Qatar WLL, Conspel Qatar WLL, J& P‐Avax S.A, J&P

Migoczący diament

Wizualizacja Educational City Stadium. fot. Najwyższy Komitet ds. Dostaw i Dziedzictwa / qatar2022.qa
Wizualizacja Educational City Stadium. fot. Najwyższy Komitet ds. Dostaw i Dziedzictwa / qatar2022.qa

Zaprojektowany w Londynie wzór Pattern Design według koncepcji stworzonej przez hiszpańską pracownię Fenwick-Iribarren Architects obiekt znajduje się na zachód od Doha, w dzielnicy uniwersyteckiej Education City, od której wziął swoją nazwę.
Jak wyjaśniał Najwyższy Komitet Kataru ds. Dostaw i Dziedzictwa: fasada stadionu zawiera trójkąty tworzące złożone, przypominające diamenty geometryczne wzory, które wydają się zmieniać kolor wraz z ruchem słońca na niebie.

Wzorzysta fasada, momentami sprawiająca wrażenie jakby było stworzona ze szkiełek kalejdoskopu nawiązuje do arabskiej architektury i zdobnictwa. Jasne płyty elewacji mają także funkcję praktyczną – odbijają silne światło słoneczne w dzień zaś w nocy, odpowiednio podświetlone stają się gigantyczną, artystyczna lampą. 


Podobnie jak diamenty, projekt stadionu reprezentuje jakość, trwałość i odporność – i stanie się czymś, co należy cenić, zarówno ze względu na wspomnienia, które przechowuje, jak i przyszłą wartość dla kraju – podkreślają organizatorzy mistrzostw. 

Trudne lata budowy

Wszystko zaczęło się 2 grudnia 2014 r., kiedy to zaprezentowano projekt stadionu. Budowa formalnie rozpoczęła się w 2016 r., ale prace przygotowawcze trwały już od 2013 r. Polegały m.in. na usunięciu ponad 650 tys. m3 pustynnej ziemi z placu budowy. Główną betonową konstrukcję ukończono w lipcu 2018 r., co dało pogląd na ostateczny kształt obiektu, zaś prace nad podniesieniem dachu rozpoczęto na jesieni tego samego roku.

Na lipiec 2019 r. zarówno dach, jak i lśniąca fasada, którą zdobi 5200 trójkątów połączonych ze sobą w figury przypominające romby, były gotowe. Jeszcze tego samego roku zamontowano krzesełka. W czerwcu 2020 r. oficjalnie ogłoszono zakończenie prac budowlanych. Pierwszy mecz na Educational City Stadium rozegrano trzeciego września 2020 r.

Zrównoważone budownictwo ze znakiem zapytania

Wizualizacja Educational City Stadium. fot. Najwyższy Komitet ds. Dostaw i Dziedzictwa / qatar2022.qa Wizualizacja Educational City Stadium. fot. Najwyższy Komitet ds. Dostaw i Dziedzictwa / qatar2022.qa

Stadion otrzymał pięciogwiazdkową ocenę za zrównoważony rozwój od Global Sustainability Assessment System, ale opublikowany pod koniec maja raport organizacji non-profit Carbon Market Watch zdecydowanie zaprzecza deklaracjom organizatorów, jakoby Mistrzostw Świata FIFA 2022 w Katarze miały być pierwszym mundialem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla.


Nie zmienia to faktu, że stadion powstał w pobliżu metra w Doha, gwarantując kibicom bezpośredni dostęp do ekologicznego transportu publicznego. Ponadto w obiekcie zainstalowano oświetlenie sportowe LED, materiały o niskiej toksyczności, z których 29% pochodziło z recyklingu, a 85% materiałów budowlanych pozyskano regionalnie.

Elewacja rozświetlana nocą diodami LED zasilana jest panelami słonecznymi, które zaopatrują obiekt w 20% potrzebnej energii. Na co dzień, gdy stadion nie będzie użytkowany prąd ma zostać przekierowany na potrzeby pobliskie centrum sportowo-edukacyjno-medyczne. Ponadto Education City Stadium podobno oszczędza około 55% więcej wody w porównaniu z tradycyjnymi stadionami piłkarskimi, dzięki zastosowaniu instalacji wodnych o niskim przepływie.

Wizualizacja Educational City Stadium. fot. Najwyższy Komitet ds. Dostaw i Dziedzictwa / qatar2022.qa
Wizualizacja Educational City Stadium. fot. Najwyższy Komitet ds. Dostaw i Dziedzictwa / qatar2022.qa

Po Mistrzostwach Świata stadion ma zostać przekształcony w centrum sportowe i lekkoatletyczne dla okolicznych uczelni i społeczności lokalnej. Najwyższy z trzech poziomów widowni mogącej pomieścić ok. 40 tys. widzów zostanie zdemontowany po Mundialu 2022, zmniejszając pojemność stadionu do ok. 25 tys. miejsc.

Chcąc umilić trudny czas oczekiwania na mistrzostwa świata w piłce nożnej 2022, co tydzień publikujemy fotogalerię dotyczącą jednego z ośmiu niesamowitych stadionów wybudowanych w Katarze specjalnie na to wydarzenie.



Przeczytaj także: Stadion Al Janoub – wkład Zahy Hadid w FiFA World Cup 2022

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!