PKN Orlen podpisał umowę na przejęcie części biznesu związanej z produkcją i sprzedażą polietylenu LDPE od spółki Basell Orlen Polyolefins, w której jest udziałowcem. Produkt ma szerokie zastosowanie, produkuje się z niego folie, worki, kanistry oraz opakowania do żywności.
Produkcja folii polietylenowej. Fot. ilustr. zyabichAdobe Stock
Zdolności produkcyjne przejętych aktywów to 100 tys. ton rocznie, które pokrywają jedną trzecią krajowego zapotrzebowania. Transakcja ma zostać sfinalizowana do końca 2022 r., wcześniej muszą się na nią zgodzić urzędy antymonopolowe w Polsce i Holandii.
Polietylen niskiej gęstości, czyli LDPE jest używany do produkcji wyrobów konsumenckich i przemysłowych, jak folie, worki, kanistry, opakowania do żywności, a także elementy urządzeń elektronicznych (przewody i kable). Może być w pełni poddany recyklingowi.
Polska jest największym konsumentem polietylenu w Europie Środkowej. Zapotrzebowanie krajowe wynosi około 300 tys. to rocznie prawie 800 tys. w całym regionie. W 2025 r. będzie to prawie 35% regionalnego popytu. Wzrośnie on do tego czasu odpowiednio do 312 tys. ton i 890 tys. ton. Zdolności produkcyjne w tej części kontynentu są szacowane na 520 tys. ton.
Spółka Basell Orlen Polyolefins to wspólne przedsięwzięcie PKN Orlen i LyondellBasell Industries, w którym posiadają one po 50% udziałów. Po zrealizowaniu transakcji spółka nadal będzie rozwijała produkcję i sprzedaż wysokiej gęstości polietylenu HDPE oraz polipropylenu.
Przeczytaj także: CPK szuka generalnego projektanta obiektów lotniska
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.