Ile wynosi koszt budowy domu w 2022 roku?

Koszt budowy w 2022 roku to wydatek, który jest zdecydowanie wyższy niż jeszcze rok temu. Ile wynosi w praktyce? Oczywiście wszystko zależy od wielkości domu, rozwiązań zastosowanych w projekcie, czy rodzaju oraz jakości użytych materiałów. Śmiało można jednak założyć, że w przypadku domu parterowego o powierzchni 100 m² koszt budowy domu w stanie surowym zamkniętym będzie wahał się w granicach od 200 do 250 tys. złotych. Chcąc odnieść koszty budowy do projektów parterowych o innych metrażach śmiało można przyjąć, że zmieszczą się one w granicach od 2 do 2,5 tys. złotych za m². Jest to zdecydowanie więcej niż jeszcze rok temu, ponieważ na przestrzeni roku koszty budowy domu wzrosły o około 14%.

Na co zwracać uwagę analizując kosztorysy budowy domu?

Wybierając projekt domu bardzo często kierujemy się dołączonym do niego kosztorysem. Warto jednak mieć świadomość, że rzeczywiste koszty mogą znacznie się różnić, co wynika między innymi z faktu, że w różnych regionach Polski obowiązują różne stawki robocizny. Oczywiście różne są także ceny materiałów budowlanych, ponieważ w przypadku tego typu kosztorysów z reguły pod uwagę brana jest średnia cena. Oznacza to, że materiały można kupić zarówno taniej, jak i znacznie drożej. Bardzo istotną kwestią jest również data sporządzenia kosztorysu bądź jego aktualizacji, ponieważ koszty budowy domu rosną w bardzo szybkim tempie. W efekcie mając przed sobą kosztorys wykonany w 2021 roku należy doliczyć do niego około 15%, co pozwoli otrzymać przybliżoną wycenę. W ostatnich miesiącach koszty rosną jednak jeszcze szybciej, co sprawia, że ich oszacowanie staję się coraz trudniejsze. W efekcie coraz więcej osób obawia się rozpoczynać budowę, czego przyczyną jest strach przed znacznym wzrostem kosztów, których nie pokryje budżet. Oczywiście warto w takiej sytuacji zastanowić się nad tym, czy aby w przyszłości koszty budowy domu nie będą rosły jeszcze bardziej.

Dlaczego koszty budowy domu rosną tak szybko?

W ostatnich latach przyzwyczailiśmy się do tego, że koszty budowy domu w ujęciu rocznym rosły o około 7-9%. W styczniu 2022 roku wzrost ten wyniósł aż 14%, co sprawia, że wiele osób zastanawia się nad tym, co do tego doprowadziło. Otóż, przyczyn jest kilka, a jedną z najważniejszych jest wzrost cen materiałów, którego przyczyną są problemy z dostępnością surowców, czy załamanie dostaw spowodowane pandemią i kolejnymi lockdownami. Obecnie koszty budowy domu rosną jeszcze szybciej, do czego z pewnością przyczyniła się wojna na Ukrainie oraz szalejąca inflacja. W efekcie w przyszłym roku można spodziewać się kolejnych rekordowych odczytów wzrostu kosztów budowy domu, co z czasem może doprowadzić do załamania na rynku nieruchomości.

Podsumowując należy stwierdzić, że koszty budowy domu uzależnione są od wielu czynników. Szczegółowe wyliczenia dotyczące realizacji konkretnych projektów znajdują się w artykule dostępnym pod linkiem: https://kb.pl/porady/koszt-budowy-domu-dokladne-wyliczenia/.