Czym różni się cięcie stali wodą i laserem?

Metoda cięcia wodą wykorzystywana jest już od wielu lat. Aktualnie wybierana jest przede wszystkim do grubych arkuszy metalu, z którymi nie poradziłyby sobie standardowe wycinarki laserowe. Podczas całego procesu wykorzystuje się strumień wody pod wysokim ciśnieniem, do której dodaje się ziarna ścierniwa. Następnie za pomocą specjalistycznej dyszy wiązkę strumienia kieruje się w pożądanym kierunku, a osiągnięcie przez wodę ze ścierniwami prędkości nawet do 1000 m/s sprawia, że w ten sposób można ciąć grube i wymagające materiały, w tym także stal. Podczas produkcji nie dochodzi do deformacji kształtu arkusza. Jednak w porównaniu z laserem, metoda ta jest bardziej pracochłonna i kosztowna.

Alternatywą pozostają wycinarki laserowe. Obecnie to nowoczesny i zweryfikowany sposób cięcia metalu, w tym arkuszy stali. Standardowe urządzenia na rynku przygotowane są do obróbki metalu o grubości do 25 mm. Oznacza to, że w zdecydowanej większości przypadków wycinarka laserowa w sektorze przemysłowym będzie wystarczająca. Atutem tej nowoczesnej technologii jest możliwość nadawania stali dowolnego kształtu, a także jednoczesne obrabianie krawędzi. Dzięki temu operator nie musi wykonywać kolejnych prac. Laser sprawia, że wycinanie otworów, czy cięcie blach jest naprawdę proste i wydajne.

Dlaczego warto postawić na cięcie laserowe?

Istnieją określone powody, dla których warto postawić na technologię laserową w procesie cięcia stali. W dużym skrócie wybranie wycinarki laserowej to gwarancja precyzji i wygody cięcia, przy jednoczesnym zachowaniu optymalizacji kosztów i bezpieczeństwa operatora. Zasada działania urządzenia opiera się na skupieniu strumienia światła laserowego. Następnie za pomocą głowicy strumień podawany jest w konkretne miejsce, gdzie dochodzi do stopienia i odparowania metalu. To natychmiastowy proces, dzięki czemu ewentualne straty są niewielkie. Metoda może być używana również w przypadku materiałów, które grożą samozapłonem, ponieważ nie dochodzi do zjawiska utleniania. Zastosowanie wycinarek laserowych pozwala na osiągnięcie wysokiej powtarzalności produkcji. Cięcie laserowe jest szybsze i bardziej precyzyjne niż standardowe połączenie wody i ścierniwa.

Kolejnym atutem technologii laserowej jest optymalizacja kosztów. Analiza wykazuje, że wycinarka laserowa jest bardziej ekonomiczna zarówno w przypadku produkcji jednostkowej, jak i wieloseryjnej. Wszystko dlatego, że po stronie producenta odchodzą koszty dodatkowego projektowania, czy też zakupu sprzętu do obróbki stali. Laser z powodzeniem poradzi sobie z estetycznym wykończeniem elementów stalowych. Precyzja i szybkość cięcia przekładają się na większą efektywność produkcyjną, co także ma odzwierciedlenie w kosztach. Profesjonalistom rekomenduje się zastosowanie także dwupaletowego wymiennego stołu roboczego, przy którym powstaną dwa stanowiska robocze.

Do czego jeszcze wykorzystać wycinarkę laserową?

Profesjonaliści zwracają również uwagę na uniwersalność wycinarki laserowej. Obecnie urządzenie z powodzeniem może być wykorzystywane w szerszym zakresie, niż tylko cięcie stali, mosiądzu, czy też aluminium. Precyzyjna technologia laserowa pozwala m.in. na grawerowanie elementów metalowych oraz ich znakowanie. W przypadku określonego typu produkcji są to niezwykle cenione funkcjonalności. Oczywiście podstawowy zakres wykonywanych prac to: cięcie, obróbka, czy też wycinanie otworów. Gdy weźmie się pod uwagę możliwości wycinarki laserowej, to okazuje się, że to jedno z najbardziej wydajnych rozwiązań na rynku.

Jaką wycinarkę laserową wybrać?

Na rynku dostępnych jest kilku producentów jakościowych wycinarek. Jednym z liderów tego sektora jest firma Mitsubishi, która produkuje profesjonalne rozwiązania dla przemysłu, które mogą być użytkowane w wielu branżach. Podstawowe modele tego producenta, to m.in.:

  • Seria eX CO2 Cross Flow;
  • Seria GX-F fiber;
  • Seria GX-F fiber 4x2.

Każdy z nich ma nieco inną specyfikację techniczną, dlatego przed zakupem warto skonsultować się ze specjalistą. Dzięki temu uniknie się ewentualnego błędu i zakupi urządzenie, które będzie skrojone na miarę potrzeb. Najbardziej wydajny z tych modeli może ciąć arkusze blachy o wadze dochodzącej nawet do 1,5 tony. Połączenie wycinarki z systemem sortującym Astes4 przełoży się na dodatkowy wzrost efektywności pracy.

Kolejnym z uznanych producentów jest turecki Baykal. Znany jest m.in. z takich modeli wycinarek laserowych:

  • Seria BLE PRO fiber;
  • Seria BLS fiber;
  • Seria BLT-3D.

Jednym z dystrybutorów technologii laserowej Mitsubishi i Baykal w Polsce jest firma Polteknik. Warto skontaktować się z jej specjalistami.