Innowacyjny dworzec systemowy w Rogowie zastąpił wyburzony stary dworzec kolejowy. Nowy obiekt ma formę minimalistyczną, funkcjonalną i nowoczesną. Budynek składa się z dwóch części. W holu pierwszej znajduje się poczekalnia w jasnej kolorystyce. Duże szklane witryny zapewniają dostęp światła dziennego do wnętrza. W klimatyzowanej poczekalni są ławki, gabloty, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, system informacji głosowej oraz zegar. Drugą część przeznaczono na wynajem.

Pod zadaszeniem zamontowano stojaki rowerowe i stację ich naprawy. Na liczącej 8 m wieży umieszczono zegar. Elewację pokryto kolorowymi panelami HPL przypominającymi drewniane deski. To nawiązanie do rogowskiego arboretum – parku dendrologicznego z unikatowymi w skali europejskiej gatunkami drzew i krzewów.

Dworzec jest przyjazny osobom z niepełnosprawnościami, pozbawiony barier architektonicznych i wyposażony w udogodnienia dla niedowidzących i niewidzących. Informatyczny system BMS nadzoruje prace instalacji i urządzeń optymalizując zużycie mediów. Jest tu automatycznie sterowane energooszczędne oświetlenie, a część potrzeb energetycznych zaspokoi 12 paneli fotowoltaicznych. Zamontowano też systemy monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowe. W pobliżu IDS są miejsca postojowe dla niepełnosprawnych oraz rodzin z dziećmi. Uporządkowano zieleń.

Innowacyjne Dworce Systemowe to niewielkie modułowe budynki z nowoczesnymi rozwiązaniami dla podróżnych i środowiska.

Obiekt powstał w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Inwestycja Polskich Linii Kolejowych pochłonęła 5,4 mln zł brutto, a prace wykonało konsorcjum firm Heli-Factor i Merx.

Przeczytaj także: Kraków – przetarg na budowę centrum kultury, Ośrodka Ruczaj