Dworzec w Helu to niewielki budynek o konstrukcji szachulcowej wybudowany w latach 20. XX w. Jest końcową stacją linii Reda–Hel. Przebudowa ma przywrócić mu historyczny charakter, a jednocześnie wprowadzić rozwiązania zgodne ze współczesnymi standardami.
Wizualizacja dworca kolejowego w Helu. Źródło: PKP
- Zaplanowano renowację elewacji w stylu muru pruskiego
- Budynek będzie energooszczędny z pompą ciepła i fotowoltaiką
- Prace pochłoną 9,35 mln zł, a otwarcie nastąpi jesienią 2023 r.
Renowacja elewacji, rekonstrukcja wiaty
Prace obejmą renowacje unikatowej elewacji budynku o konstrukcji szachulcowej (tzw. mur pruski). Drewniane elementy staną się ciemnobrązowe, a powierzchnie między nimi białe. Zaplanowano rekonstrukcję otwartej wiaty. Dach zyska dachówkę o barwie naturalnej cegły. Na elewacji pojawią się zegary i szyldy. Ławki o kształtach lokomotywy i wagonów znajdą się w kąciku dla dzieci, który powstanie od strony peronów.
Nowoczesne wnętrze
Poczekalnia, kasy biletowe, przestrzeń dla rodziców z dziećmi i toalety zajmą południową część wnętrza dworca. Ściany i sufit będą w odcieniach bieli, natomiast podłoga – szarości. Tu zostaną umieszczone gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, ławki oraz zegar. Pomieszczenie będzie klimatyzowane. Likwidacja barier architektonicznych i inne udogodnienia pomogą osobom z niepełnosprawnościami, niewidzącymi i niedowidzącymi.
Rozwiązania energooszczędne
Przewidziano ocieplenie od wewnątrz, kurtyny powietrzne w holu dworca oraz stolarkę zapobiegającą stratom ciepła. Pojawią się energooszczędne oświetlenie, pompa ciepła, system sterowania zarządzający zużyciem energii elektrycznej, cieplnej i wody. Bezpieczeństwo na dworcu zapewni monitoring.
Plac przed budynkiem zyska nową nawierzchnię, zaplanowano miejsca postojowe dla niepełnosprawnych, samochodów elektrycznych, foodtrucków, a także zatokę dla autobusów i taksówek. Wiata rowerowa będzie pokryta panelami fotowoltaicznymi.
Zadanie jest realizowane z Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko). Prace wykona konsorcjum firm Sobin i Kamaro, obie z Gdańska. Projekt opracowało biuro Meritum Projekt Marek Myrcik. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe. Koszt przedsięwzięcia wynosi 9,35 mln zł brutto. Otwarcie przewidziano na jesień 2023 r.
Przeczytaj także: Centralny Port Komunikacyjny: kto zaprojektuje wieżę lotniska?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.