Innowacyjne dworce systemowe to niewielkie, nowoczesne i ekologiczne konstrukcje stawiane w mniejszych miejscowościach. Właśnie dwa takie obiekty otwarto w Gorzkowicach i Wilkoszewicach w woj. łódzkim.
Dworzec Gorzkowice. Fot. PKP
- Innowacyjne dworce systemowe to modułowe budynki o minimalistycznej formie
- Dworce w Wilkoszewicach i Gorzkowicach różni jedynie kolor elewacji
- Łączny koszt ich budowy przekroczył 8 mln zł
Oba budynki są nowoczesne w formie architektonicznej, minimalistyczne i ekologiczne. Elewacje w Wilkoszewicach i Gorzkowicach są niemal identyczne, różnią się jedynie kolorem wykończenia ośmiometrowych wież zegarowych – jasnoszarym w pierwszej miejscowości i ceglastym w drugiej.
Poczekalnie dworców są otwarte, z kilkoma siedziskami i osłonięte z trzech stron. Znajdują się pod wiatą – są tu także toalety, stojaki rowerowe i stacje ich naprawy. Zamontowane promienniki podnoszą komfort cieplny jesienią i zimą, a także elektroniczne tablice wyświetlające informacje o przyjazdach i odjazdach pociągów.
Proste budownictwo
Częścią obiektu w Wilkoszewicach jest niewielki pawilon tuż przy budynku. To przebudowany i nawiązujący stylem do dworca fragment wcześniejszego budynku. Przeznaczono go dla dróżnika.
Obie budowle są proste i parterowe, a zatem pozbawione barier architektonicznych. Dla osób niewidzących i niedowidzących zainstalowano ścieżki prowadzące oraz tablice dotykowe z planami obiektów.
Energoefektywność w niewielkich budynkach
Zużycie energii elektrycznej, cieplnej oraz wody nadzoruje i optymalizuje informatyczny system zarządzania budynkami. Zastosowano energooszczędne oświetlenie, systemy monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu. W otoczeniu są nowe chodniki i elementy małej architektury (ławki, kosze, oświetlenie). Pojawiły się parkingi z miejscami przeznaczonymi również dla osób z niepełnosprawnościami i dużych rodzin.
Budowa dworca w Gorzkowicach kosztowała 4,06 mln zł brutto, a w Wilkoszewicach 3,97 mln zł brutto. Powstały w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023 (z dofinansowaniem) prowadzonym przez Polskie Koleje Państwowe. Wykonawcą było konsorcjum firm Heli Factor z Warszawy oraz Merx z Białegostoku.
Przeczytaj także: Warszawa: III linia metra – jest już koncepcja pierwszego odcinka
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.