Czym są worki filtracyjne?

Worki filtracyjne to specjalne konstrukcje, których celem jest wychwytywanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i przepuszczanie dalej przefiltrowanego powietrza. Filtry workowe zbudowane są najczęściej z worka filtracyjnego wykonanego z materiału filtrującego i konstrukcji go podtrzymującej - obudów filtracyjnych. Mogą to być pierścienie, kosze, uchwyty, kieszenie, kasety, opaski zaciskowe. Worki filtracyjne mają różne właściwości i parametry, w zależności o miejsca wykorzystywania, warunków, gałęzi przemysłu i rodzaju zanieczyszczenia. Niektóre worki filtracyjne mają również zastosowanie przy filtracji cieczy.

Jakie są rodzaje worków filtracyjnych i jakie materiały filtracyjne są wykorzystywane w ich produkcji?

Worki filtracyjne możemy podzielić według materiałów zastosowanych przy ich produkcji. Najpopularniejszymi są:

  • Worki filtracyjne z poliestru (PES - filc igłowany) - najczęściej stosowany materiał do produkcji worków filtracyjnych. Jest tani, wysokiej jakości i odporny termicznie, dzięki czemu można go wykorzystać w wielu procesach filtracyjnych. Znajduje zastosowanie tam, gdzie temperatura może sięgać 150-160 °C.
  • Worki filtracyjne z polipropylenu - (PP, filc igłowany) – jest wykorzystywany przy produkcji worków, wtedy gdy mamy do czynienia z agresywnym chemicznie środowiskiem pyłowym, a temperatura nie przekracza 90° C.
  • Worki filtracyjne z poliakrylonitrylu (PAN, filc igłowy, Dolanit ®) - stosowane w suchej filtracji przemysłowej, środowisku agresywnym chemicznie, gdzie temperatura nie przekracza 140 °C. Poliakrylonitryl jest doskonale odporny na hydrolizę.
  • Worki filtracyjne z meta-aramidu (MA, filc igłowany, nomex) - są stosowane w suchej filtracji przemysłowej, przy temperaturze przekraczającej 160 °C, sięgającej nawet do 200 °C. Włóknina ta wytrzyma nawet przez kilka minut temperaturę 220 °C.
  • Worki filtracyjne z PPS (filc igłowy - polifenylosulfid) - są stosowane w suchej filtracji przemysłowej w środowisku agresywnym chemicznie przy temperaturach do 190 °C. Są bardzo popularne przy odpylaniu spalin.
  • Worki filtracyjne z poliimidu (filc igłowy – poliimid, P.84®) - są stosowane przy suchej filtracji przemysłowej, przystosowane do temperatury pracy znacząco przekraczającej 200 °C.
  • worki filtracyjne z tkanina szklana z membraną PTFE ((GL, tkanina filtracyjna lub filc igłowany) – są to worki mające stały kontakt z bardzo wysokimi temperaturami. Tkanina szklana może pracować nawet przy 260 - 280 °C. Są bardzo konkurencyjne cenowo w porównaniu do worków z włóknin o podobnych właściwościach, pod warunkiem że są odpowiednio przystosowane, np. przez laminację powierzchniową przy pomocy membrany PTFE.
  • Worki filtracyjne z PTFE (filc igłowy – Teflon ®) - mają zastosowanie w suchej filtracji przemysłowej, środowisku agresywnym chemicznie, przy temperaturze do 280 °C. Doskonale odporne na wszelkiego rodzaju chemiczne mieszanki w gazach.

Worki filtracyjny możemy dodatkowo podzielić według ich dodatkowych właściwości. Wyróżniamy:

  • Worki filtracyjne z obróbką powierzchniową wodo i olejoodporną
  • Worki filtracyjne z obróbką powierzchniową wodo i olejoodporna na bazie PTFE
  • Worki filtracyjne z membraną PTFE
  • Worki filtracyjne z membraną poliuretanową
  • Worki filtracyjne iskroodporne
  • Worki filtracyjne antyelektrostatyczne
  • Worki filtracyjne z mikrowłóknami

Istnieją różne kombinacje tych właściwości worków filtracyjnych. W zależności od potrzeb klienta producent worków filtracyjnych taki jak GEKO Filtration może wyprodukować worki o dowolnych parametrach.

Ze względu na budowę wśród filtrów workowych możemy wyróżnić kieszenie filtracyjne, rękawy filtracyjne, filtry kieszeniowe, filtry kasetowe, kosze wsporcze, filtry patronowe, filtry workowe siatkowe i wiele innych.

W jakich branżach przemysłu pomocny jest worek filtracyjny?

Zastosowanie filtrów workowych jest popualrne w wielu gałęziach przemysłu. Najpopularniejsze z nich to przemysł cementowy, gipsowy, ceramiczny, tworzyw sztucznych, młynarski, zbożowy, kopalniany i wydobywczy, stalowy, metalurgiczny, odlewniczy. Są stosowane również przy produkcji mas bitumicznych, w suszarniach, przy filtracji mokrej, produkcji klejów i zapraw proszkowych, w przemyśle kotłowym, energetycznym, ciepłowniczym, przy instalacjach odsiarczania i w środowiskach agresywnych chemicznie.

Worki do filtracji są używane praktycznie wszędzie, chociaż często tego nawet nie dostrzegamy. Dzięki nim nasze powietrze jest czystsze, pracownicy mają bezpieczniejsze środowisko pracy, a wiele produktów jest pozbawionych zanieczyszczeń.

Jeżeli chcemy je zastosować w naszej firmie, warto skontaktować się z producentem, który oferuje szeroki wybór worków filtracyjnych i wykona na zamówienie odpowiednie produkty przy potrzebnym nam procesie filtracji. Jeżeli potrzebujemy możliwość stosowania czegoś więcej niż worków filtracyjnych w standardowych rozmiarach, producent gwarantujący najwyższą jakość produktów na zamówienie będzie dla nas idealny.