Rusztowania są nieodłącznym elementem prac na budowie, ale ich podział, rodzaje i przeznaczenie są dla użytkowników jedną wielka niewiadomą. Rusztowanie warszawskie jest jednym z typów konstrukcji, które możemy wykorzystywać podczas prac remontowo-modernizacyjnych. Kiedy możemy się na nie zdecydować, a w których sytuacjach lepiej jest postawić na rusztowanie elewacyjne? Odpowiadamy w naszym artykule!
Fot. Grupa Delta
Najpopularniejsze rodzaje rusztowań
Rusztowania wykorzystywane podczas prac budowlanych występują w wielu wariantach. To, na które z nich się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od rodzaju wykonywanych przez nas czynności. Prywatni inwestorzy nie tylko wybiorą inny rodzaj rusztowania niż firmy budowlane czy deweloperzy. Ich system z pewnością będzie różnił się powierzchnią całej instalacji.
Najbardziej rozpoznawalnymi konstrukcjami są rusztowania elewacyjne, znane również jako rusztowania ramowe. Ich pionowa konstrukcja nośna składa się z prefabrykowanych płaskich ram. Ten rodzaj w konstrukcji jest szybki w montażu oraz demontażu co zdecydowanie wpływ na wybór tego typu rusztowań.
Klienci podejmujący się renowacji budynków o złożonym kształcie często decydują się na rusztowania modułowe, które są dedykowane do właśnie takich przedsięwzięć. Mobilne rusztowania jezdne znajdą zastosowanie podczas drobnych prac remontowych lub monterskich. Na uwagę zasługują również konstrukcje reklamowe, które są szczególnym rodzajem rusztowań. Wykorzystuje się je podczas montażu wielkoformatowych materiałów promocyjnych.
Co to jest rusztowanie warszawskie?
Innym rodzajem konstrukcji wykorzystywanej na placu budowy jest rusztowanie warszawskie. System ten jest stosowany do przeprowadzaniu prac remontowo-modernizacyjnych na wysokości. Ten typ rusztowania zaliczamy do systemów modułowych, który tworzy charakterystyczną bryłę.
Do produkcji tej konstrukcji zwykle wykorzystuje się stal. Najważniejszymi elementami rusztowania warszawskiego są ramy stworzone ze spawanych rur. Zwykle przybiera formę graniastosłupa, którego podstawą jest kwadrat. Powierzchnia, po której poruszają się osoby podejmujące się prac budowlanych, mają do dyspozycji obszar w kształcie kwadratu, który zazwyczaj znajduje się na szczycie rusztowania. Stabilizację rusztowania tak, jak w przypadku innych konstrukcjach tego typu zapewniają stężenia.
Kiedy wybrać rusztowanie elewacyjne, a kiedy warszawskie?
Rusztowania elewacyjne, w przeciwieństwie do warszawskich, są wykonywane z aluminium. Materiał ten ma ogromną przewagę nad stalą, głównie ze względu na swoją niewielką wagę.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.