• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Czy grozi nam promieniowanie? Jak to sprawdzić?

Opublikowano: 05-12-2022 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

Promieniowanie jonizujące to czynnik, który towarzyszy nam od zawsze, ponieważ jest ono emitowane zarówno w sposób naturalny, jak i sztuczny. Czy jest ono groźne dla ludzkiego organizmu? W jaki sposób przeprowadzić pomiar promieniowania? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.


Fot. SR Tech Fot. SR Tech

Czym jest promieniowanie jonizujące?

Promieniowanie jonizujące to energia wytwarzana przez atomy, która przemieszcza się w postaci cząstek (neutrony, promieniowanie beta lub alfa) bądź fal elektromagnetycznych (promieniowanie gamma oraz rentgenowskie). Jak wspomniano we wstępie towarzyszy ono nam od zawsze, ponieważ jego źródła można podzielić na naturalne (np. gleba, powietrze, organizmy żywe, itp) oraz sztuczne, czyli np. promieniowanie wytwarzane przez różnego rodzaju urządzenia elektryczne. Co ciekawe źródłem promieniowania jonizującego jest również człowiek, ponieważ organizm ludzki emituje promieniowanie ze względu na znajdujący się w nim potas.

Fot. SR Tech Fot. SR Tech

Czy promieniowanie jonizujące jest groźne?

Powszechnie wiadomo, że promieniowanie jonizujące jest szkodliwe dla organizmu ludzkiego, ponieważ przyczynia się m.in. do powstania i rozwoju nowotworów, czy choroby popromiennej. Skutkiem promieniowania może być również śmierć. Warto jednak mieć świadomość, że negatywne skutki odczuwają jedynie osoby, które są nadmiernie narażone na oddziaływanie promieniowania jonizującego. Ryzyko śmierci pojawia się bowiem w przypadku stężenia promieniowania na poziomie 8 Sv (siwertów). Jest to o tyle istotne, że tak duża dawka promieniowania w sposób naturalny nie występuje praktycznie nigdzie. Co więcej, już 1 Sv to bardzo duża dawka promieniowania, a według badań otrzymać może ją osoba, która przez 160 lat pracowałaby przy materiałach promieniotwórczych, co nie jest raczej możliwe.

Jak zmierzyć wysokość promieniowania jonizującego?

Warto mieć świadomość, że pomiar promieniowania jonizującego może być mierzony nie tylko przez specjalistów, ale można przeprowadzić go również samodzielnie. Umożliwia to bowiem licznik Geigera, czyli urządzenie, które można nabyć pod linkiem: https://www.srtech.pl/licznik-geigera. Samo badanie jest nie tylko proste, ale również szybkie, co wynika z faktu, że nowoczesne przyrządy wyświetlają jego rezultat nawet po kilku sekundach. Dlaczego warto zakupić licznik Geigera? Przede wszystkim ze względu na możliwość kontrolowania promieniowania emitowanego przez urządzenia codziennego użytku, czy otoczenie. Istotne jest także to, że sprawdza się on również w trakcie budowy domu, ponieważ warto mieć świadomość, że większość promieniowania pochodzi nie z materiałów budowlanych, a podłoża, na którym usytuowany zostaje budynek. Wiele osób sprawdza również napromieniowanie żywności, co wynika z faktu, że jest ona poddawana promieniowaniu w celu przedłużenia jej przydatności do spożycia.

Podsumowując należy stwierdzić, że obecnie nie grozi nam promieniowanie oraz jego negatywne skutki. Warto jednocześnie mieć świadomość, że promieniowanie jonizujące towarzyszy nam od zawsze, a jego pomiar możemy przeprowadzać samodzielnie przy użyciu licznika Geigera.

    Konferencje Inżynieria

    WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

    Sprawdź najbliższe wydarzenia