Czym jest system MES?

Co to jest system MES? Otóż Manufacturing Execution System – bo tak rozwija się ten skrót – to nic innego jak profesjonalne narzędzie, które służy przede wszystkim do zarządzania produkcją. Odpowiedni system MES pomaga nie tylko kontrolować wydajność każdego procesu, ale także dzięki niemu możesz bez problemu ustalić kolejność zleceń w taki sposób, aby szybko realizować produkcję i jednocześnie osiągać maksymalne wskaźniki OEE. Dodatkowo będziesz mieć wszystkie maszyny pod kontrolą.

A zatem system Realizacji Produkcji to właściwie system informatyczny, który łączy się przede wszystkim z elementami automatyki. Dzięki narzędziom tego rodzaju możesz stale monitorować wszystkie procesy produkcyjne i tym samym otrzymywać informacje nie tylko na temat ich stanu, ale także jakości. Wszystkie te dane są zbierane przez system MES i dostarczane pracownikom w czasie rzeczywistym. To oznacza, że przy ewentualnych niepożądanych zjawiskach można szybko zareagować i zapobiec awarii, nieplanowanym przestojom czy po prostu spadkowi wydajności maszyn.

Jeśli jesteś zainteresowany nowoczesnym systemem MES, polecamy sprawdzić rozwiązanie proponowane przez ANT Solutions. Informacje na temat możliwości proponowanego przez nas systemu znajdziesz na stronie https://antsolutions.eu/pl/produkty/system-realizacji-produkcji-mes/, na którą już teraz zapraszamy.

Dlaczego warto wdrożyć system realizacji produkcji w swoim przedsiębiorstwie?

Dlaczego warto wdrożyć system realizacji produkcji w swoim przedsiębiorstwie? Jak wspominaliśmy, narzędzie tego rodzaju pozwala bez problemu zwiększyć wydajność całej produkcji oraz zareagować, gdy dojdzie do niepożądanych zjawisk na produkcji. Poza monitorowaniem i nadzorowaniem dzięki systemowi MES możesz skutecznie zmniejszyć odpady na podstawie realnych danych. Monitorowanie zarówno liczby, jak i rodzajów defektów pozwala na szybkie decydowanie, czy produkt faktycznie jest złomem, czy może nadaje się na przeróbkę. Co więcej, dzięki danym będziesz wiedzieć, w którym miejscu najczęściej te defekty się pojawiają, aby ewentualnie wprowadzić zmiany, które będą zapobiegać ich powstawaniu.

Do zalet systemów MES warto zaliczyć także usprawnienie procesu produkcji i uwolnienie się od papieru. W panelach operatorskich dostępnych w narzędziu MES (Manufacturing Execution System) dostępne są wszystkie dokumenty, które są wymagane zarówno do produkcji, jak i jakości, przezbrojenia, bezpieczeństwa oraz konserwacji. Systemy MES pozwalają bezproblemowo przejść na cyfrową technologię, co ułatwi zarządzanie zleceniami produkcyjnymi i wpłynie korzystnie na wydajność procesów.